Asi všichni známe recept na domácí ořechovici, kdy se ořechy naloží do lihu či jiného alkoholu a přidá se k nim koření, následně se vše smíchá s cukerným roztokem. Náš recept na přípravu ořechovice je úplně jiný, poměrně snadný a hlavně nepotřebujete k němu alkohol – ten vznikne kvašením.
Co budete na likér potřebovat
Na cca 3 litry výsledného likéru budete potřebovat:
- 35 nezralých ořechů, musejí se dát rozříznout nožem,
- 3 a ¾ litru vody,
- 1,5 kg cukru
Postup
Nezralé ořechy nakrájíme na poloviny nebo čtvrtiny, dáme je do hrnce, přidáme vodu a cukr a přivedeme k varu. Za občasného míchání vaříme asi 6 minut. Potom nalijeme celou směs do 5-ti litrové lahve, zakryjeme celofánem a necháme stát na slunci alespoň 6 týdnů. Ořechy by měly získat zcela černou barvu. Po 6 týdnech 2x přecedíme – nejprve přes cedník nebo sítko, abychom se zbavili ořechů, potom ještě přes jemné plátýnko, abychom odstranili drobné nečistoty. Nalijeme do litrových či půllitrových lahví (třeba od rumu) a můžeme začít spotřebovávat.
Tip
Aby se vám ořechovice nekazila, trhejte raději zdravé ořechy, nesbírejte ty spadlé na zem (mohou být poškozené nebo nemocné).
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Už to někdo někdy odzkoušel, a funguje to?
Dobrý den,
tak musím přidat komentář k tomuto receptu. Dělám ořechovici už mnoho let! Ale tentokrát jsem to udělal obdobně, podle tohoto receptu, ale přidal jsem tam koření jako na svíčkovou, plus skořicový lusk, což já běžně dávám, a čekal jsem co z toho vyleze. Po nějakém (delším) čase přišla manželka, že mám na tom plíseň, abych to vylil! Já jsem neměl čas, a tak to tam na okně leželo dál. Nakonec jsem se k tomu dostal, ale odnesl jsem to do kuchyně, odkryl, ale nezdálo se mi, že by to na povrchu byla plíseň! Sáhl jsem do toho vidličkou, a ta „plíseň“ se dala vyndat ven jako škraloup, ale připadalo mi to jako nějaká mastnota?! Předpokládám, nebo se domnívám, že to byl nějaký tuk z těch ořechů, který se uvolnil tím vařením, Přičichl jsem k láhvi, ale nic špatného jsem necítil, vzal jsem lžíci a trochu ochutnal. Byl jsem překvapen tou příjemnou nakyslou chutí toho nápoje, oproti tomu, co jsem dělal dříve. Zavolal jsem manželku, aby ochutnala tu „plesnivou ořechovici“. Odmítla, až když jsem to ochutnal sám, tak se odvážila také, a i ona byla překvapena tou perfektní chutí! Jediné, co se nám zdálo být slabé, byl obsah alkoholu. Proto jsem přidal trochu špiritusu, abych tomu dodal grády. Ale od teď už ořechovici nebudu dělat jinak, protože to je obrovská úspora alkoholu, a tato ořechovice nemá tolik kalu, jako když jsem to dělal před tím, macerováním ořechů ve špiritusu! Děkuji autorovi tohoto receptu, paní Hubáčkové, a klaním se před Vámi paní Hubáčková! Děkuji za recept!