Komáři mohou být opravdu otravní. Mohou zničit pohodu u grilování nebo zábavu při outdoorových sportech. Když u sebe nemáte komerční repelent (nebo jste se ho rozhodli nepoužívat) můžete si poradit pomocí následujících rad. Suroviny na přípravu přírodních repelentů máte jistě doma.
1. Cibule v míse s vodou
Jedná se o poměrně historickou metodu. Cibuli rozčtvrtíte nebo nakrájíte na plátky, zalijete vodou a necháte chvíli odstát. Vyberte co nejostřejší cibuli, už při krájení byste měli brečet. Až má voda cibulovou vůni, je potřeba ji nastříkat kolem. Ale nevyplýtvejte celou vodu – zbylou cibulovou vodu si dejte k místu, kde budete sedět. Komáři by vás neměli otravovat.
Ačkoli se jedná o poměrně jednoduchou metodu, je účinná, jen když sedíte velmi klidně na jednom místě – například u grilování. Navíc můžete cibuli po čase z vody vylovit a použít ji například do hamburgerů. Nevýhodou cibulové vody naopak je, že může způsobovat slzení u nejbližších přísedících.
Všichni už jsme slyšeli o tom, že česnek odpuzuje upíry, ale jak je to s komáry? Tento recept by měl spočívat v tom, že si jednoduše potřete česnekem své tělo. Pokud ale chcete, aby metoda byla účinná (ve skutečnosti pouhé potírání kůže nestačí), budete muset česnek také zkonzumovat. Nebudeme si opakovat, jaké zdravotní přínosy má česnek, když ho jíme. Ani nemusíme opakovat, že nežádoucí vůně odpuzuje nejen komáry, ale také lidské společníky. Proto je česneková metoda ideální pro sólové aktivity.
Takže tato metoda je založena na tom, že si česnekem potřete kůži a sníte co nejvíce česneku. Propašujte česnek do snídaně, obědu i večeře. Podle zkušeností funguje tato metoda překvapivě dobře – komáři sice na vás mohou přistát, ale nezakousnou se a odletí pryč. Její nevýhodou ale je, že není ideální pro vícedenní kempování, pokud česnek vyloženě nemilujete.
3. Elektrický větrák
V horkých letních večerech větřík oceníme. Je pro nás velmi pohodlný, ale ne pro komáry. Nevýhodou ovšem je to, že větrák funguje pouze na místech, kam posílá vzduch. Pokud tedy nefouká dolů na nohy, mohou se do nich komáři pustit. Stropní ventilátory jsou ovšem naprosto zbytečné. Tato metoda je vhodná pro stacionární aktivity, jako je relaxace na verandě nebo spaní.
4. Mentolová mast proti rýmě
Mentolová mast proti rýmě může najít využití také při odpuzování komáru. Natřete si touto mastí různé části těla. Nevýhodou masti je to, že po nanesení vyvolává pocit brnění na pokožce. Nejen, že to může být nepříjemné, navíc můžete mít pocit, že vás koušou komáři. Naopak výhodou je, že tato mast skutečně proti komárům funguje. Pouze ale na oblasti, kam byla nanesena. Avšak mast proti rýmě má pronikavou vůni, která vám může začít vadit. Navíc je lepkavá a tato lepkavost zůstává mnohem déle, než chcete. Abyste se masti zbavili, budete se muset mýt důkladněji než jindy.
Mentolovou mast proti rýmě používejte na jiné části těla, než na které je určena, pouze v dobře větraných prostorách. Když to shrneme – mentolová mast je účinná, ale nehodí se na kempování, kde není prostor pro důkladné mytí.
5. Zápalné pochodně
Při použití je nejlepší nechat pochodeň v klidu, pevně zapíchnutou v zemi. Pochodeň vydává nejčastěji citronovou vůni, která odpuzuje komáry. Vás tak bude před těmito nepřáteli chránit. Chůze s pochodní vás komárů nezbaví, protože ochranný kouř je až za vámi. Nejlepších výsledků dosáhnete tak, že pochodně umístíte strategicky kolem místa vašeho výskytu. Nejenže se zbavíte komárů, ale pochodně vypadají také velice esteticky. A to je další plus. Nevýhodu zde představuje nebezpečí požáru.
6. Kouř táborákového ohně
Rozhodně nedoporučujeme zakládat oheň za účelem odpuzování komárů. Pokud ale už takový oheň máte, může vám poskytnout určitou úlevu. Klíčem této metody je stát vždy přímo v kouři. To může být docela výzvou při větrných dnech a má to za následek spoustu kroků a přemisťování. Když stojíte v kouři, skutečně na vás komáři neútočí. Avšak okamžitě potom, co se kouř posune, komáři se objeví. A to ani nemluvíme o tom, že stát v kouři je značně nepříjemné. Dokonce je pravděpodobné, že upřednostníte kousnutí hmyzem, než kašel a zápach z kouře.
7. Zůstaňte uvnitř
Tato metoda funguje v tom případě, že okna zůstanou zavřená. Což je v letních parnech nepředstavitelné. Vyplatí se do otevřených oken dát bylinky, které komáry odpuzují. Mezi takové bylinky patří například bazalka nebo meduňka, které navíc upotřebíte i v kuchyni.
8. Šalvěj
Metoda s použití šalvěje funguje tak, že listy této bylinky rozdrtíte a potřete si jí kůži. Je poměrně těžké vytvořit rovnoměrné pokrytí. Avšak vůně skutečně proti komárům působí – ne však nadlouho. Po krátkém čase účinnost zmizí. Pokud tedy chcete pracovat na zahradě celý den bez obtížného hmyzu, mohli byste klidně vyplýtvat celý šalvějový keř. Místo čerstvé šalvěje tedy zkuste raději esenciální olej z této bylinky. Ten je koncentrovanější a vůně vydrží dlouho. Podobným způsobem funguje také máta.
9. Heřmánkovo-měsíčková mast
Pro přípravu této masti proti komárům je potřeba asi dva týdny předem připravit měsíčkový olivový olej. Je to snadné – 225 ml olivového oleje zahřejte (nevařte), přidejte květy měsíčku, přikryjte poklicí a odstavte. Nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Poté směs přeneste do uzavíratelné vzduchotěsné nádoby. Nechte stát jeden až dva týdny. Každý den protřepte.
Připravte si vodní lázeň. Do horní misky (která je nad párou) dejte 225 ml připraveného měsíčkového olivového oleje a 30 g včelího vosku. Až se včelí vosk rozpustí, odstavte. Přidejte 300 ml extra silného heřmánkového čaje. Promíchejte. Tyčovým mixérem šlehejte tak dlouho, dokud vám nevznikne krémová konzistence. Poté přidejte 60 kapek (nebo méně, záleží na vás) levandulového esenciálního oleje. Užívejte jako jakýkoli jiný tělový krém.
10. Jablečný ocet a bylinky
Smíchejte dvě polévkové lžíce bylinkové směsi (sušená šalvěj, rozmarýn, tymián, levandule a máta) s jablečným octem. Jablečného octa by mělo být asi 900 ml. Uzavřete a nechte odstát alespoň dva týdny. Každý den protřepejte. K užívání používejte hadřík, nikoli sprej. Další výhodou tohoto repelentu je to, že ho můžete použít také jako zálivku na salát.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz