půda

Jednoduché testy půdy

Jaké je tajemství pro zdravou, bezstarostnou zeleninu a květiny? Skvělá půda. Ale jak zjistíte, že má vaše půda vše, co je třeba? Otestujete ji. Když odešlete vzorek půdy do laboratoře, získáte podrobnou analýzu živin v půdě a zjistíte, jaké jsou její nedostatky. To jsou cenné informace. Avšak existují i jednoduché metody, které můžete udělat sami, ve své zahradě.

1. Struktura půdy

Pokud není půda příliš vlhká ani příliš suchá, vykopejte díru o hloubce 15 až 25 cm. Oddělte neporušenou část o velikosti pěsti a rozlomte ji prsty. Určete, zda je půda špinavá, prášková nebo zrnitá. V ideálním případě by vaše půda měla být tvořena různými rozměry, které budou držet svůj tvar i pod mírným tlakem. Pokud se hroudy rozpadají jen s obtížemi, znamená to, že vaše půda je příliš tvrdá.

 Proč je to důležité?

Půda bohatá na organickou hmotu má tendenci tvořit relativně kulaté agregáty, což vede k poréznosti. Otevřené, porézní půdy umožňují volný pohyb vody a kyslíku, takže rostliny mohou vyvinout silné, zdravé kořeny.

2. Zhutnění

Zapíchněte drát vertikálně do půdy na různých místech. Označte hloubku, ve které se drát ohýbá. Čím dřív se ohýbá, tím silnější je půda. Pronikání do hloubky asi 30 cm nebo více je ideální.

Proč je to důležité?

Kompaktní půda zabraňuje růstu kořenů a dostupnosti vody a neumožňuje volně cirkulovat žížalám a další živoucí půdní fauně.

3. Zpracovatelnost

Pokud se při obdělávání nebo vykopávání půdy vytváří hroudy, zpracovatelnost je nízká. Zemědělci měří funkčnost sledováním toho, kolik paliva traktor využije.

Proč je to důležité?

Půda, která je lehce zpracovatelná, je méně náchylná k zhutnění a voda se snadněji dostane ke kořenům. Pokud půda není snadno zpracovatelná, zřejmě již nějakou dobu má jiné problémy (kvůli kterým se stala obtížně zpracovatelná).

ala půda - Jednoduché testy půdy
4. Půdní organismy

Změřte živočišný život ve své půdě a vykopejte díru hlubokou nejméně 20 cm. Poté tak čtyři minuty zírejte do této díry. Zaznamenejte počet a druhy každého organismu, který uvidíte (stonožky, brouci a pavouci). Protože většinu půdních organismů odrazuje denní světlo, jemně půdu rozhrňte, abyste odhalili i její plaché obyvatele. Pokud počítáte méně než 10, vaše půda nemá dostatek půdních organismů.

Proč je to důležité?

Prosperující populace různých hub, bakterií, hmyzu a bezobratlých je jedním z nejviditelnějších znaků kvality půdy. Čím více se jich plazí vaší zahradou, tím méně je příležitostí pro škůdce a nemoci. Každá úroveň půdního života má svou roli k rozkladu reziduí rostlin a k dosažení většího množství živin pro růst rostlin.

5. Žížaly

Pokud není půda příliš suchá nebo mokrá, prozkoumejte povrch půdy. Hledáte žížaly – nebo stopy po nich v podobě žížalích nor. Poté vykopejte asi 20 cm půdy a spočítejte, kolik žížal máte. Tři žížaly znamenají dobrý výsledek – pět je skvělý výsledek. Nepřítomnost žížal znamená, že půda nemá dostatek organické hmoty, kterou se živí.

Proč je to důležité?

Nejen že žížaly provzdušňují půdu, ale jejich výkaly doplňují půdu enzymy, bakteriemi, organickou hmotou a rostlinnými živinami. Zvyšují také infiltraci vody a vylučují sloučeniny, které spojují částice půdy dohromady za účelem lepšího ucpání.

6. Kořenový vývoj

Použijte lopatku, abyste jemně odebrali vybranou rostlinu, nejlépe plevel, která vám nebude chybět. Jakmile dosáhnete kořenové hloubky, vytáhněte rostlinu a zkontrolujte rozsah vývoje kořenů a vyhledejte jemné prameny s bílým zdravým vzhledem. Hnědé, houževnaté kořeny naznačují vážné problémy s drenáží a špatný výhled na letošní sklizeň. Zkrácené kořeny mohou také znamenat onemocnění nebo přítomnost škůdců.

Proč je to důležité?

Kořeny mají nejvíce bezprostřední vztah k půdě a spoléhají se na její kvalitu. Bez vzduchu, vody a biologické aktivity nemohou kořeny dělat svou práci.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář