zeli

Jak rozeznat čínské a pekingské zelí a jak je pěstovat

Čínské a pekingské zelí patří do stejné rostlinné rodiny, ale mají různý vzhled i chuťové vlastnosti. Pěstování je však zase velmi podobné, takže oba druhy si můžete na zahradě jednoduše vypěstovat.

Čínské zelí

Čínské zelí (Brassica chinensis) nebo také bok čoj nebo pak čoj zelí pochází z Číny a Japonska, má tmavší listy – zcela tmavě zelené, a dužnaté řapíky. Konzumují se listy, které mají výraznou chuť. Pěstovat se dá celoročně.

cinske zeli listy - Jak rozeznat čínské a pekingské zelí a jak je pěstovat

Zdroj foto. Benjwong, Public domain, via Wikimedia Commons                                                                                           Čínské zelí

Pekingské zelí

Pekingské zelí (Brassica rapa) nebo také napa nebo napa zelí pochází z Číny a jedná se o druh brukve, která je příbuzná s našimi brukvovitými a se zelím. Má světlé listy a bílá žebra, nemá řapíky, konzumují se listy, které mají sladkou chuť a jsou křupavé. Tomuto zelí se u nás nesprávně říká čínské zelí.

pekingske zeli - Jak rozeznat čínské a pekingské zelí a jak je pěstovat

Zdroj foto: it.m.wikipedia.org                    Pekingské zelí

Jak pěstovat čínské a pekingské zelí

Pěstování obou odrůd je poměrně snadné. Vyberte jim nějaké slunné místo s dobře propustnou půdou s pH kolem 6–7. Semena můžete vysévat přímo do země (nebo do kontejnerů s vlhkou půdou). Když rostlinky vyklíčí, přihrňte je zeminou a důkladně zalijte. Během vegetačního období pravidelně zalévejte a přihnojujte – hodí se všechna přírodní organická hnojiva – např. kompost. Občas je potřeba protrhat plevel a nakypřit půdu kolem rostlin.

Oba druhy zelí jsou z chorob náchylné pouze na plíseň, proto byste měli zalévat rostliny ke kořenům, nikoliv přes listy, a pravidelně kontrolovat stav rostlin. Napadené listy ihned likvidujte. Ze škůdců jsou zelí náchylná na mšice, kterých se můžete zbavit přírodními prostředky, o kterých jsme již několikrát psali.

Jak zelí sklízet

Oba druhy zelí sklízejte po jednotlivých rostlinách, které uřežte u země. Zelí byste měli ihned spotřebovat. Z pekingského zelí se dá připravit lahodný salát, čínské zelí je vhodné i do tepelně upravených jídel.

Salát z pekingského zelí

Jednu hlávku zelí rozdělte na jednotlivé listy, omyjte, vyřízněte bílá žebra a nakrájejte na proužky. Osolte, opepřete, přidejte jemně nakrájenou cibuli, citronovou šťávu, trošku olivového oleje. Dobře promíchejte, aby se ingredience spojily. Podávejte k masovým jídlům, bramborákům, nebo jako salát ke grilování.

 

Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz, www.zena.cz

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář