Ačkoliv je háďátko zhoubné široce polyfágní, tzn., že napadá široký okruh hostitelských rostlin, pravděpodobně nejdříve a nejčastěji napadá na zahradě cibuli nebo česnek. Jak se mu bránit?
Jak háďátko vypadá
Háďátko zhoubné (Ditylenchus dipsaci) je velmi malý hmyz, který je pouhým okem neviditelný. Je dlouhé cca 1 mm a široké pouze 0,1 mm a navíc je průhledné. Hrozbou je, že samice háďátka naklade až 250 vajíček v průběhu jednoho cyklu a přitom se háďátko může vylíhnout až v šesti generacích za jeden rok.
Jaké rostliny háďátko napadá
Kromě cibule a česneku může háďátko napadnout jahodníky, rebarboru, dýni, tykev, hrášek, červenou řepu a všechny okrasné cibuloviny (tulipán, narcis, hyacint).
Zamoření háďátkem poznáme celkem snadno: cibule má rozpraskané podpučí, u česneku chybí na podpučí kořínky. Kromě toho všechna pletiva získávají jakoby houbovitou strukturu.
Kde je zdroj infekce
Zdrojem infekce je zamořená půda a zbytky napadených rostlin z předchozího roku. Háďátko dokáže ve zbytcích přežívat i několik let, protože je schopné anabiózy (stav, kdy sníží všechny své životní funkce na minimum). Háďátko může další rok pronikat do rostlin i skrz neporušené pletivo.
Jak se háďátku bránit
Pomůže opět prevence: Cibuli a česnek sázíme na stejné místo ne častěji než jednou za čtyři roky. Používáme výhradně zdravou sadbu. Poškozené rostliny okamžitě odstraňujeme, zbytky spálíme. Zatímco moření česneku pomáhá při plísni a hnilobě, je prakticky neúčinné proti háďátku zhoubnému.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz