podomorka zelna

Plodomorka zelná nenapadá jen zelí, ale i kapustu a květák

Plodomorka zelná je hmyz, jehož larvy dokážou poničit celou úrodu zelí, květáku či kapusty, pokud proti nim včas nezasáhnete. Jejich největší hrozbou je to, že ročně můžou vyvést až 3 generace, které úrodu ničí postupně.

Jak plodomorka vypadá

Plodomorka, řidčeji také bejlomorka zelná (Contarinia nasturtii) je drobná moucha, která sama o sobě neškodí, avšak škodlivé jsou její larvy. Ty dosahují délky 2–3 mm a poškozují především vegetační vrcholy rostlin.

Jak plodomorka škodí

zelenina - Plodomorka zelná nenapadá jen zelí, ale i kapustu a květák

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Tím, jak larvy požírají vegetační vrcholy, rostliny se pak nevyvíjejí, nevytvářejí se srdéčka, často naopak dochází k vyhánění postranních výhonů (pupenů), čemuž se v odborné literatuře říká mnohohlavost. Taková zelenina je prakticky k ničemu, je neprodejná i neskladovatelná.

Jak plodomorka přezimuje

Plodomorka přežívá zimní období ve stadiu larvy, která je schována v zápředku a zůstává v horní vrstvě půdy.

S jakými škůdci či chorobami si lze plodomorku splést

Plodomorku můžete zaměnit například s jiným hmyzem, který škodí podobným způsobem, a jmenuje se krytonosec čtyřzubý. Druhou možností záměny je molybden-deficientní vyslepnutí květáku a brokolice, což je choroba typická jen pro tyto dva druhy zeleniny a spočívá v nedostatku molybdenu v půdě či hnojivu.

Jak se plodomorce bránit

Rostliny náchylné na plodomorku pěstujte raději na vzdušných polohách, po výsadbě pokryjte porosty netkanou textilií. Velmi dobrou pomůckou pro lapání plodomorek jsou lepové desky, které se prodávají v bílé nebo žluté variantě. Z insekticidů je nejspolehlivější zřejmě přípravek Karate.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář