predivka jablonova

Předivka jabloňová: Housenka, která nenapadá jen jabloně

Předivka jabloňová sice nepoškodí plody, ale zato ožírá listy, a tím oslabuje celý strom. Ačkoliv se s předivkami setkáme spíše v zanedbaných sadech, měly bychom jim věnovat pozornost i v zahradě. Včasný zásah je totiž nejdůležitější.

Jaké dřeviny napadá

Předivka jabloňová (Yponomeuta malinellus) napadá zejména jabloně, pochutná si ale i na hrušních, hlohách nebo aroniích, v méně častých případech i na jiných listnatých stromech.

Jak předivku poznáte

Předivku poznáte velmi snadno, a to podle hustých zápředků, které kryjí housenky. V jednom zápředku mohou být desítky až stovky housenek. Při vyrušení se spouštějí k zemi.

Jak housenky škodí

Housenky předivky jabloňové ožírají listové čepele až na hlavní nerv listu.

predivka - Předivka jabloňová: Housenka, která nenapadá jen jabloně

Zdroj foto: en.wikipedia.org                  Předivka jabloňová

Kdy se housenky vyskytují

Ostatní stadia předivky nejsou škodlivá, samotný motýlek je naopak i docela hezký, avšak housenky se objevují po celé léto. Dospělé samičky motýlů totiž kladou v létě vajíčka, z nichž se tyto housenky líhnou. Housenky se kuklí v zápředcích a poměrně brzy z nich vylétají motýlci.

Jak se proti housence bránit

Někdy stačí do zahrady přilákat sýkorky, které tyto housenky s oblibou vyzobávají. V případě výskytu stačí sestřihávat zápředky, ale důsledně. Prevencí je postříkat časně zjara všechny hostitelské stromy povolenými insekticidními přípravky.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář