hryzec

Hryzec vodní vám může zničit kořenovou zeleninu i okrasné cibuloviny

Snad nejobávanějším a nejčastějším škůdcem v zeleninové, ovocné i okrasné zahradě je hryzec vodní. Není snadné se jej zbavit a nejúčinnějším prostředkem je – jako obvykle – prevence.

Jak hryzec vodní vypadá

Jedná se o hlodavce, který je velký jako větší myš nebo menší potkan. Žije v hlubokých norách, někdy až 2 metry pod zemí. Dává přednost blízkému zdroji vody, ale obejde se i bez něj. Přítomnost tohoto zvířátka poznáte poměrně jednoduše: na povrchu půdy se projevuje hromádkami jako krtek, jen jsou o něco protáhlejší. Na rostlinách poznáte jeho činnost tak, že u mladých ovocných dřevin jsou kořeny okousány do tvaru oštěpu, na okousaných místech jsou vidět stopy po zubech, mrkev bývá vykousána až po nať.

hryzec vodni - Hryzec vodní vám může zničit kořenovou zeleninu i okrasné cibuloviny

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Které plodiny hryzec napadá

Hryzec vodní (Arvicola amphibius) napadá z ovocných stromů jabloně, hrušně, révu vinnou, dále kořenovou zeleninu (mrkev, petržel), brambory, z okrasných rostlin především ty, které mají podzemní cibule.

Jak se hryzce zbavit

Krátkodobě pomůže vypuzování kouřem, výfukovými plyny nebo jinými páchnoucími látkami. Dlouhodobou pomocí je lapání do speciálních pastí, vysazování rostlin, které hryzcům nevoní (afrikán, česnek), výroba větrníků z PET lahví, které hryzce ruší v jeho činnosti.

Nejlepší je prevence

Zdaleka nejlepší je vysazovat jabloně do drátěných košů, které hryzec neprokouše. Cibuloviny je také nejlépe vysazovat do speciálních košíčků. Brambory a kořenovou zeleninu nemůžete ochránit košíky, ale můžete kolem záhonů vysázet výše zmíněné afrikány. Čím více prostředků použijete, tím spíše se k vám hryzec nenastěhuje.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

4 Komentářů

Zanechte komentář