hryzec

Hryzec vodní vám může zničit kořenovou zeleninu i okrasné cibuloviny

Snad nejobávanějším a nejčastějším škůdcem v zeleninové, ovocné i okrasné zahradě je hryzec vodní. Není snadné se jej zbavit a nejúčinnějším prostředkem je – jako obvykle – prevence.

Jak hryzec vodní vypadá

Jedná se o hlodavce, který je velký jako větší myš nebo menší potkan. Žije v hlubokých norách, někdy až 2 metry pod zemí. Dává přednost blízkému zdroji vody, ale obejde se i bez něj. Přítomnost tohoto zvířátka poznáte poměrně jednoduše: na povrchu půdy se projevuje hromádkami jako krtek, jen jsou o něco protáhlejší. Na rostlinách poznáte jeho činnost tak, že u mladých ovocných dřevin jsou kořeny okousány do tvaru oštěpu, na okousaných místech jsou vidět stopy po zubech, mrkev bývá vykousána až po nať.

hryzec vodni - Hryzec vodní vám může zničit kořenovou zeleninu i okrasné cibuloviny

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Které plodiny hryzec napadá

Hryzec vodní (Arvicola amphibius) napadá z ovocných stromů jabloně, hrušně, révu vinnou, dále kořenovou zeleninu (mrkev, petržel), brambory, z okrasných rostlin především ty, které mají podzemní cibule.

Jak se hryzce zbavit

Krátkodobě pomůže vypuzování kouřem, výfukovými plyny nebo jinými páchnoucími látkami. Dlouhodobou pomocí je lapání do speciálních pastí, vysazování rostlin, které hryzcům nevoní (afrikán, česnek), výroba větrníků z PET lahví, které hryzce ruší v jeho činnosti.

Nejlepší je prevence

Zdaleka nejlepší je vysazovat jabloně do drátěných košů, které hryzec neprokouše. Cibuloviny je také nejlépe vysazovat do speciálních košíčků. Brambory a kořenovou zeleninu nemůžete ochránit košíky, ale můžete kolem záhonů vysázet výše zmíněné afrikány. Čím více prostředků použijete, tím spíše se k vám hryzec nenastěhuje.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

3 Komentářů

  1. Hryzec vodní je skutečně nejobávanějším škůdcem, který dovede zničit vše, jak uvedeno. Zcela jistě nedoporučuji vysazovat jabloně do drátěných košů. Drátěným košem odrovnáte stromek jen s tím rozdílem od hryzce, že to bude trvat déle, Dovede si někdo představit jak roste stromek v drátěném koši (tzv. králičí pletivo, oka cca 2×2 cm) např. jen 10 let? Toto jsem udělal jen 1x. Nikomu toto nedoporučuji. Pletivo je po deseti letech téměř netknuté, ale ty kořeny stromu! Ani se mnoho neosvědčily různě páchnoucí látky (vlasy, psí chlupy, naftalin apod.) Lze doporučit výfukové plyny, ale ekologicky mi toto mnoho nevoní. S čím mám dobré zkušenosti? Do mrkve, nebo jiného druhu zeleniny, kterou má hryzec rád, vyvrtat otvor a vyplnit jej jedem proti hryzcům (stačí cca 4 cm). Najít chodbu hryzce, bývá v průměru podstatně větší než od myši a není otevřená Doporučuji ji najít nejlépe sázecím kolíkem. Do chodby vložit naplněnou mrkev a zakrýt (zaslepit) prkénkem. Nechá-li se mrkev nezakryta, hryzec ji nevezme a vyhrabe ven. Toto čas od času opakovat při opětovném výskytu hryzce.

    • zdravím,a jaký jed používáte,děkuji

  2. zdravím, na hryzc platí,měsíček lékařský vysázet oklo záhonu,pryžec a do děz nalít zakvašené kuřice stěhuje se jinam.

Zanechte komentář

Zavřít