Hortensia

Jak je to s barvou květů hortenzií a proč někdy nekvetou vůbec

Snad žádná jiná květina na světě tolik nemění barvu květů jako právě hortenzie. Koupíte si růžově kvetoucí a za pár let bude kvést modře. Když si koupíte modrou, může být za čas růžová. Co za tím stojí a jak můžete barvu květů sami ovlivnit?

Kyselost půdy

Za změnou, ale i udržením barvy květů stojí kyselost půdy. Velmi kyselé půdy vám všechny růžové květy změní na modré, červené květy pak na fialové. Málo kyselé půdy vám květy hortenzií ponechají v původní barvě, tedy růžové a červené, i modré květy se časem stanou růžovými. Pozor: neutrální pH (kolem 7,0), nebo dokonce půdy vápenité nejsou pro hortenzie vhodné, žloutnou jim listy a rostlina může i uhynout!

Přidávejte jim rašelinu

Nemáte-li vhodnou půdu, přidávejte rostlinám každý rok na jaře a na podzim rašelinu. Stejně postupujte, pokud chcete dosáhnout výrazné modré nebo fialové barvy a půdu máte jen málo kyselou.

hortenzie - Jak je to s barvou květů hortenzií a proč někdy nekvetou vůbec

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Hliník

Chcete-li docílit jasně modrého zbarvení, přidávejte rostlinám hliník, a to buď jako součást hnojiva, nebo samostatně ve formě kamence hlinitoamonného rozpuštěného ve vodě. Vhodné je přidávat hnojivo nebo kamenec hlinitoamonný již během nasazování květů. Pouze bílé hortenzie budou bílé a barvu nezmění.

Proč nekvetou vůbec

Pokud se vám stane, že hortenzie nekvetou vůbec, pak může být na vině namrznutí přes zimu (hortenzie sice naši zimu snášení, ale je vhodné je přikrýt zeminou a chvojím); dále za tím může stát trvale přemokřená půda (ta rostlinám nesvědčí a už nemají sílu na to, aby nasadily květy); podobně i přílišné přihnojování jim spíše uškodí a květy nenasadí.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

2 Komentářů

 1. Mám dvě hortenzie a každá má jiné růžové květenství .Jak správně připravit rostlinu na zimu.Stříhat květy na podzim , nebo na jaře? Marie

  • Dobrý den,
   u nejčastějších typů hortenzií, vykvétajících tzv. na na starém dřevě se k řezu květů přistupuje prakticky ihned poté, co začínají uvadat – tzn. v polovině létě. Podzimní či jarní řez by vás připravil o další násadu květů.

   Naopak hortenzie vykvétající na novém dřevě – u nás bývají k dostání Hortenzie latnatá (H. paniculata)
   Hortenzie stromkovitá (H. arborescens) se stříhají pozdě na podzim – ještě před vývinem nových pupenů. Pokud už nemáte štítky s názvy,. podívejte se na internet a zkuste určit, jaké druhy hortenzií máte a podle toho vyberte i typ řezu.

Zanechte komentář

Zavřít