rodgersie

Dekorativní rostlina s nádechem exotiky. Proč ji využít pro méně vzhledná místa na zahradě

Jedná se o ideální trvalku pro stinná a právě ne příliš zajímavá místa na zahradě. Listy dělají rostlinu nepřehlédnutelnou. Díky tomu dokonale zkrášlí a dodá půvabu jakémukoliv místu na vaší zahradě. Dokonalým kontrastem listů jsou drobné kvítky rodgersie. Trvalka, která se stane okrasnou dominantou každé zahrady.

K vidění je tato rostlina i v parcích. Vzhledem k tomu, že se mezi sebou velice snadno kříží, není snadné vždy určit konkrétní druh rodgersie. Nicméně jednotlivé druhy se od sebe liší tvarem listů, které lze rozeznat při bližším prozkoumání.

Mezi nejrozšířenější druhy náleží rodgersie bezolistá připomínající listy černého bezu. Rostlina má 5 až 8 listů a dorůstá do výšky 100 centimetrů. Oproti tomu rodgersie křídlatá se vyznačuje tmavě zelenými listy, které mají výrazné žilkování. Květy jsou červené barvy. Rostlina dorůstá taktéž do výšky 100 centimetrů.

Dalším druhem je rodgersia jírovcolistá. Jak už z názvu lze odvodit, jedná se o listy podobné listům jírovce. Ozdobena je volným kuželovitým květenstvím v bílé či růžové barvy. Zatímco rodgersie stopkolistá se díky zubatým listům diametrálně odlišuje od ostatních. A to i svou výškou, neboť dorůstá do 120 centimetrů. Rostlina má žlutobílé květy vytvářející opulentní převislé hrozny. A poslední druh, se kterým se lze nejčastěji setkat, je rodgersie nepálská, která má listy upořádané podél řapíku ve větších rozestupech.

Rodgersia podophylla - Dekorativní rostlina s nádechem exotiky. Proč ji využít pro méně vzhledná místa na zahradě

Zdroj foto: en.wikipedia.org                             Rodgersia podophylla

Pěstování a vhodné stanoviště pro rodgersie

I když se jedná o exotickou rostlinu, která je zvyklá na typické asijské klimatické podmínky, daří se však pěstování i v našich končinách. Zcela nejlepší je, pokud může rostlina růst v klidu. Některé druhy rostou velmi pomalu, ale za jistý čas se rozrostou do plné krásy.

Pro výsadbu je ideální podzim, pro množení konec zahradní sezóny. Rostlina se množí rozdělením trsu či oddenkovými řízky. Některé typy rodgersie se na podzim zbarví, než poté zvadnou.

Zaschlé stonky před zimou je dobré zastřihnout a na jaře rostlině dopřejeme pro lepší vyrašení trochu organického hnojiva. Tím veškerá péče o rostlinu prakticky končí. Rodgersie zdárně roste na místech, kde je nedostatek slunečního světla. Potřebuje však dostatek vlhkosti. Proto je zapotřebí zajistit výživnou a humózní půdu. Ideální je stanoviště, které je chráněno před silnějším větrem, který by mohl zlámat listy.

Aby se rodgersie mohla v záhonu dostatečně projevit, potřebuje okolo sebe dostatek místa. Prostor, na který bude vysazena, bude zdobit po mnoho desítek let. Pozitivní je, že rostlina nebývá napadena různými chorobami ani škůdci. Jediné co rostlině nedělá dobře, je sucho, přílišné slunce a pozdní mrazy.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít