pachysandra

Pachysandra aneb tlustonitník je půdo – pokryvný, nahrazuje trávník a vydrží mrazy

Tlustonitník klasnatý (Pachysandra terminalis) je stálezelený, nízký polokeř, který se vyskytuje v Japonsku a střední Číně, pěstuje se však i v jiných částech světa. Nejčastěji jej najdeme ve vlhkých a stinných lesích, kde tvoří podrost. Může zplaňovat. Polokeř má větve poléhavé až vystoupavé, délky 20 – 30

cm. Listy má lesklé, svěže zelené a v horní části zubaté. Květy jsou drobné, bílé až zelenkavé, vytváří vzpřímené, vrcholné klasy. Květy vykvétají koncem dubna. Rostlina je houževnatá a vydrží i náročné podmínky.

Jak pachysandru pěstovatpachy kvet - Pachysandra aneb tlustonitník je půdo - pokryvný, nahrazuje trávník a vydrží mrazy

Má ráda, polo – stinná až stinná stanoviště. Půda jí vyhovuje humózní, propustná a mírně vlhká, neutrální až mírně kyselá. Nevhodná je těžká, jílovitá a přemokřená zemina. Stejně tak jí nevyhovují výhřevná a sušší stanoviště. Pokud by byla vystavena přílišnému slunečnímu záření, mohly by se jí spálit listy.

Vysazuje se v období březen – květen nebo od září až do zámrazu. Pokud potřebujeme rychle pokrýt půdu, sázíme přibližně 6 – 8 rostlinek na jeden metr čtvereční, protože roste poměrně pomalu. Později se rozroste do hustého koberce, který nedá plevelu šanci.

Kořenový bal by neměl nikdy přeschnout, pachysandru zalijeme při výsadbě a potom ještě dle potřeby, než zakoření. Zakořeněné rostliny již zalíváme dle potřeby. Rostlina je plně mrazuvzdorná, zelené listy si udržuje i pod sněhem. Občas pachysandru přihnojíme plným, vícesložkovým hnojivem.

Někdy se může příliš rozrůstat, pokud tedy chceme pachysandru udržet v určeném prostoru, každoročně odstraňujeme šířící se oddenky nebo vytvoříme bariéru, například z bambusů.

Jak ji na zahradě využít

  • půdo – pokryvná trvalka do stínu
  • náhrada trávníku
  • podrostová trvalka pod stromy a keříky
  • výsadba k jezírku
  • hodí se i pod růže

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář