Jestliže vaše okrasné rostliny zrovna nenapadli žádní škůdci, pak ještě zdaleka nemáte vyhráno. Existuje i mnoho chorob, které jsou typické či charakteristické právě pro tyto rostliny. Jestliže je však poznáte a víte, jak s nimi bojovat, bude pro vás jednodušší se jich vyvarovat nebo zbavit.
Bakteriální bazální hniloba (Pseudomonas marginata)
Je to choroba, která se vyskytuje hlavně na hlízách mečíků (gladiol). Nemoc poznáte již podle zbarvení listů mečíků – mají na sobě červenohnědé skvrny, z nichž se postupně stávají černá ložiska hniloby. Po vyrytí hlíz jsou na jejich slupkách hnědé až černé skvrny a pod nimi propadlá místa s vyvýšeným okrajem. Zde se vylučuje mazlavá hmota, která se slepuje se zeminou. Choroba se nejčastěji rozvine v těžkých a mokrých půdách. Prevencí tedy je tuto půdu vylehčit pískem. Pokud se již choroba rozvinula, je potřeba zlikvidovat všechny nemocné hlízy včetně jejich dceřiných hlízek. Na zamořená místa sázejte nové mečíky raději až po 5 letech.
Černá skvrnitost listů růže (Marssonina rosae)
Tuto nemoc poznáme podle hnědých skvrn s roztřepeným okrajem na listech růží. Listy následně žloutnou a opadávají. Je nutné listy postupně sbírat a pálit. Dobrou prevencí je také na jaře růže silněji seříznout. Z postřiků fungují ty na bázi mědi.
Fuzarióza (Fusarium)
Fuzarióza je jinými slovy hniloba kořenů, cibulí či stonků a vyskytuje se zejména u mečíků, lilií, tulipánů, frézií a krokusů. Choroba se šíří v mokrých půdách a zejména za teplého a vlhkého počasí. Šíří se z cibulového lůžka, později shnije celá cibule a rostliny vadnou a odumírají. Je třeba ihned všechny napadené rostliny, jejich cibule i zeminu, která je obklopuje, zlikvidovat – v žádném případě ne na kompost. Nové cibule pak zasadit na jiné místo, které přebytečné vlhkosti zbavíme přidáním písku do půdy.
Padlí pravé (Erysiphaceae)
Padlí poznáte podle šedobílého moučnatého povlaku na listech, u okrasných rostlin se vyskytuje zejména na orlíčku, měsíčku, stračce a růžích. Prevencí před touto chorobou je nevysazovat rostliny příliš hustě a rovnoměrně je hnojit. Pokud se přesto vyskytne, pomůže postřik s obsahem síry.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz