Trochu zeleně může přeměnit prostor – a vdechnout nový život do místnosti. Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak aktualizovat svůj dům, aniž byste museli utratit celé jmění na nový nábytek nebo zvýrazněné dekorace. Ale ne všechny rostliny jsou vytvořeny stejně – a to znamená, že na starém místě neprospívají. Chcete-li si vybrat rostlinu pro konkrétní místo ve svém domě, budete mít na paměti dvě věci: péči o rostliny a estetický vzhled vaší domácnosti.
Některé pokojové rostliny mají různé potřeby, pokud jde o expozici slunečního záření a vlhkost vzduchu, takže nechcete postavit rostlinu, která potřebuje plné slunce, do koupelny bez oken. Dále nechcete, aby rostlina uvadala a zničila styl interiéru celého pokoje. Kaktus v klidné ložnici? Neříká klid. Naštěstí existuje více než dostatek odrůd rostlin, které vyhovují jakémukoli druhu bydlení a designu.
Obývací pokoj
Obývací pokoj představuje místo, kde si odpočinete po náročném dni, ale také místo, kde sdílíte prostor s přáteli a rodinou. Ukažte svou elegantní stránku strelícií nebo fíkovníkem pryžodárným. Nebo naopak předveďte svou hravou a zábavnou stránku s filodendrony, begóniemi, kaktusy a sukulenty. Vyberte si rostliny podle toho, jaký druh slunečního záření máte ve svém obývacím pokoji. Obecně platí, že existují čtyři druhy expozice: jasné, přímé světlo (plné slunce); jasné, nepřímé světlo (částečný stín); střední, nepřímé světlo; a nízké nepřímé světlo.
Doporučené rostliny a tipy pro péči:
- Strelície: jasné, přímé světlo; zalévejte týdně, zvyšujte intervaly zavlažování se zvýšeným světlem.
- Fíkovník pryžodárný: jasné, nepřímé světlo; zalévejte týdně, zvyšujte intervaly se zvýšeným světlem.
- Filodendron: jasné až nízké, nepřímé světlo; zalévejte týdně.
- Begónie: jasné, nepřímé světlo.
- Kaktusy nebo sukulenty: jasné světlo; zalévejte měsíčně.

Kuchyně
Kuchyně je zdrojem vody a potravy, a i když není tak vlhká jako koupelna, stále patří mezi nejvlhčí místa vašeho domu. Prostor je omezený, takže závěsné květiny budou optimální. Další dobrá volba: bylinky na okenních parapetech, které jsou jak ozdobné, tak užitečné.
Doporučené rostliny a tipy pro péči:
- Kapradiny: střední až nízké, nepřímé světlo; týdenní zavlažování; vysoká vlhkost.
- Byliny: plné slunce; pravidelné zavlažování při suchu (obvykle za několik dní).
- Šplhavnice zlatá: jasné až nízké, nepřímé světlo; zálivka týdně.
Jídelna
V jídelně byste měli zobrazit stejnou sestavu rostlin, jaké byste chtěli v obývacím pokoji. To proto, že obě místnosti jsou místem, kde se shromažďují rodina a přátelé. Kombinujte věci: pokud do obývacího pokoje zvolíte fíkovník, do jídelny zvolte begónii. Ať tak či onak, naplňte prostor zvláštním výběrem zeleně, která je okouzlující a připravena zapůsobit.
Ložnice
Vaše ložnice má být klidnou svatyní, takže přidejte trochu zeleně, abyste vytvořili klidnou atmosféru. Bylo prokázáno, že rostliny zvyšují náladu, snižují stres a úzkost a filtrují toxiny. U ložnice doporučujeme odrůdy, které mohou zlepšit kvalitu ovzduší ve vnitřních prostorách. Jedna nebo dvě rostliny, maximálně, stačí.
Doporučené rostliny a tipy pro péči:
- Tchýnin jazyk: jasné až nízké, nepřímé světlo; zalévejte měsíčně.
- Fíkovník pryžodárný: jasné, nepřímé světlo; zalévejte týdně, zvyšující se intervaly se zvýšeným světlem
- Zelenec: střední, nepřímé světlo; zalévejte týdně.
Koupelna
Koupelna je místo ve vašem domě, které má zřetelně odlišnou teplotu a prostředí, než jakákoli jiná místnost. Zkuste v tomto prostoru tropické rostliny, protože prostředí v koupelně je podobné tomu, co se na tyto odrůdy používá: nízké hladiny světla, vysoká vlhkost a vyšší teplota.
Doporučené rostliny a tipy pro péči:
- Kapradiny: střední až nízké, nepřímé světlo; týdenní zavlažování; vysoká vlhkost.
- Šplhavnice zlatá: jasné až nízké, nepřímé světlo; zálivka týdně.
Dětský pokoj
Nikdy není příliš brzy na to, ukázat svým dětem zázraky přírody. Mít rostlinu v pokojíčku může vyvolat kreativitu a učit zodpovědnost. Barevné a citlivé rostliny budou v této misi klíčové. Volte květiny, které jsou k dětem přátelské – nechcete jim dát špičatý kaktus nebo třeba aloe, které má trny.
Doporučené rostliny a tipy pro péči:
- Begónie nebo fitónie: jasné, nepřímé světlo; zalévejte týdně, zvyšujte intervaly zavlažování se zvýšeným světlem.
- Světle zelené („neonové“) odrůdy šplhavnice: jasné až nízké, nepřímé světlo; zálivka týdně.
- Sukulenty: jasné světlo; zalévejte měsíčně.
Vstupní hala
Udělejte dobrý první dojem – vhodné jsou begónie, máta, bazalka, heřmánek nebo kapradiny. Máta a bazalka rozdávají příjemnou vůni, zatímco begónie a heřmánek mají krásné květiny, které poskytují vřelé přivítání. Pokud máte stinné místo k zavěšení rostlin, zavěste kapradiny – milují stín a vlhkou atmosféru. Jinak na slunci zavěste bazalku, mátu, begónie nebo heřmánek, a nezapomeňte zalévat denně v letním teple. Slunečné lokality dokážou vysušit rostliny, takže pravidelně kontrolujte půdu. A dávejte pozor na vnější škůdce.
Doporučené rostliny a tipy pro péči:
- Begonia: jasné, nepřímé světlo; zalévejte týdně
- Máta, bazalka, heřmánek: jasné světlo; když je teplota vyšší než 25 stupňů, zalévejte denně; v průběhu chladnějších dnů (méně než 20 stupňů), zalévejte jednou týdně.
- Kapradiny: střední až nízké, nepřímé světlo; týdenní zavlažování; vysoká vlhkost.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz