ph půdy

Co dělat, když máte zásaditou půdu?

Všechny půdy s pH vyšším než 7,0 jsou zásadité (alkalické) nebo „sladké“, ale většina rostlin na zahradě snáší pH až do 7,5. Zásadité půdy se obvykle skládají ze základních mateřských materiálů (které mají vysoké pH), jako je vápenec (uhličitan vápenatý). Půdy s vysokým pH se vyskytují častěji v suchých klimatických podmínkách, protože srážky nevylučují vápník a další základní materiály z půdy. PH půdy ovlivňuje dostupnost živin u rostlin a v půdách s hodnotou pH vyšší než 7,8 jsou běžné nedostatky železa, zinku a fosforu.

Snížení pH půdy

Nejlepším řešením je přidání organické hmoty a pěstování rostlin, které dobře fungují v zásaditých půdách. Snížení pH půdy je pomalý a náročný proces, protože vápenec v půdě se neustále rozpouští. Udělejte si půdní test pro stanovení pH půdy, obsahu vápence, struktury půdy a obsahu minerálů a živin. Pokud výsledky testu ukazují na střední nebo vysoký obsah vápence, doporučuje se neprovádět agresivní opatření ke snížení pH půdy.

síry - Co dělat, když máte zásaditou půdu?
Způsoby snížení pH půdy

Nejagresivnějším způsobem, jak snížit pH půdy, je použití čisté síry nebo květů síry. Obecně platí, že síru můžete použít u půdy, která v současné době nemá žádné rostoucí rostliny, jako je například nová zahradní nádoba s půdou. V takovém případě můžete síru použít ve větší míře než v oblastech s rostoucími rostlinami.

Můžete také přidávat do půdy organickou hmotu, jako je kompost nebo kompostovaný hnůj, a mulčovat kyselým organickým mulčem, například borovicovým jehličím. Přidávání organické hmoty pomalu snižuje vaše pH v průběhu času, přičemž zvyšuje mikrobiální životnost a zlepšuje strukturu půdy.

Jaké rostliny můžeme v zásadité půdě pěstovat?

Bez ohledu na to, jestli se rozhodnete změnit půdu, pěstujte rostliny, které dobře fungují v zásaditých půdách, jako je lípa (Tilia spp.). Pokud přesto chcete pěstovat rostlinky, které milují kyselou půdu, budete je muset pěstovat v nejrůznějších zahradních nádobách. Tímto způsobem budete muset změnit pH pouze malého množství půdy.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít