kosatec wikipedia

Jak si namnožit své kosatce

Máte-li na zahradě krásné barvy kosatců, pak jste jistě přemýšleli o tom, jak si je namnožit. Množení kosatců není nijak záludné, takže se do toho pusťte směle s námi.

Kdy začít s přípravou

Nejlepší přípravou na množení kosatců je zkrácení jejich listů. To proveďte po odkvetení, tj. během srpna. Budou se pak lépe vyrývat, dělit i přesazovat.

Jak vyrývat

Větší trsy kosatců vyrývejte postupně rycími vidlemi. Postupujte opatrně, abyste oddenky nepoškodili. Vyrývejte jen dostatečně staré rostliny, které bude následně možné rozdělit na jednotlivé oddenky.

Jak má vypadat správný trs k zasazení

Každá zelená část rostliny by měla mít dvou až tříčlánkový oddenek. Zbytek zkraťte, můžete odříznout oddenek i přebývající kořeny.

Jak a kdy sázet

Nové kosatce a i namnožené kosatce sázíme od srpna do září, a to tak, aby část oddenku vyčnívala nad povrch. Pokud je zasadíte příliš hluboko, příští rok nevykvetou.

sázení kosatců1 - Jak si namnožit své kosatce

Správně zasazený kosatec – část oddenku vyčnívá

 

sázení kostaců 2 1 - Jak si namnožit své kosatce

Špatně zasazený kosatec – příliš hluboko, oddenek vůbec nevyčnívá nad povrch

Jakou půdu potřebují kosatce

Kosatce potřebují různou půdu podle svého druhu. Pokud si množíte kosatce z vlastní zahrádky, pravděpodobně víte, jakou půdu jste jim dopřáli na původním stanovišti. Pokud sázíte kosatce koupené nebo získané jinak (např. darované z jiné zahrádky), pak se řiďte následujícími radami:

  1. Velkokvěté kosatce potřebují výživnou humózní půdu, plné slunce nebo polostín.
  2. Bažinné kosatce potřebují vlhkou půdu, polostín či plný stín, ideální je výsadba kolem zahradního jezírka.
  3. Suchomilné skalkové kosatce mají rády slunné místo a nevadí jim ani dlouhodobější sucho, půda může být i méně výživná (kamenitá apod.).

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

1 × 5 =