Rafflesia

Raflézie je rostlina s největším květem. Její zápach připomíná zkažené maso

7.10.2019
2 037 Zobrazení

Květina, která fascinuje nejen botaniky, ale také se o ni zajímají i genoví inženýři. Přestože se jedná o rostlinu mající největší květ, tak na první pohled spíše vyleká. Působí trochu prapodivně a hlavně její zápach připomíná zkažené maso. Raflézie sice na první dojem může působit jak masožravá rostlina, ve skutečnosti tomu však není. Mouchy raflézie využívá jen k opylení, kdy tak mouchu zaujme zápach rostliny a s vidinou pochutnání si na rozkládajícím mase, vklouzne do vnitřku samčího květu, kde se tak na hřbet mouchy nelepí pyl.

Gigantické květy

Raflézie je parazitickou tropickou rostlinou. Pokud byste zavítali na toulky pralesy na Sumatře či Borneu, je šance, že byste mohli na rostlinu narazit. Rozhodně je nepřehlédnutelná, jak vzhledem i výše zmíněným nevábným odérem. Mohutné červené květy, které byly prvně zaznamenány až v roce 1818, se pyšní velikostí, kdy mohou i dosáhnout přes 100 cm v průměru a reálná je až 10 kg hmotnost. Jedná se tak o rostlinu s největším a nejtěžším květem v celé rostlinné říši. Však také rostlina za svůj život vytvoří jen jediný jednopohlavný květ. V tomto případě neplatí jen, že ženu ani květinou neuhodíš, ale v tomto případě ani muže, zkrátka nikoho, zde už by se jednalo o újmu na zdraví.

Rafflesie - Raflézie je rostlina s největším květem. Její zápach připomíná zkažené maso

zdroj foto: commons.wikimedia.org                                       Raflézie

 

Parazitická rostlina

Rostlina roste v primárních či sekundárních tropických deštných lesích. Rostlina se stala turistickou atrakcí v Indonésii, kdy turisty neodradí ani poměrně obtížný pochod pralesem. Vidět raflézii je tak dostatečnou motivací pro zdolání nesnadné cesty, jelikož rostliny jsou jednak rozptýlené a zpravidla rostou na těžko dostupných místech. Ne vždy je však nutné podniknout dalekou výpravu za spatřením této impozantní rostliny. Například v loňském roce Botanická zahrada hl.m. Prahy pořádala speciální výstavu, na které byla tato rostlina k vidění. Takže i u nás je šance se pokochat osobně pohledem na mohutný květ raflézie.

Raflézie je dvoudomou bezlistou rostlinou, která parazituje na kořenech či kmenech lián rodu tetrastigma z čeledi révovité. Do hostitele se rostlina prorůstá spletí vláken, která evokují houbové mycelium. Květy jsou jednotlivé, jednopohlavné a pravidelné vyrůstající přímo z kmene či kořene hostitelské liány.

Okvětí tvoří pět masivních plátků, která srůstají na bázi v trubku a ve střední části květu tvoří manžetu. A jelikož rostlina kvete zhruba pouhý jeden týden, není ani tak moc času na rozmnožování. Pro úspěšné množení je totiž nezbytné, aby poblíž sebe vykvetl ve stejnou dobu samičí i samčí květ. Což je v tomto případě opravdu ojedinělé. Z tohoto důvodu se jedná o velmi vzácnou a chráněnou rostlinu.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

Zavřít