Hned na první pohled si vás získá svými zajímavými květy ve tvaru hvězdic. Ty mají navíc něžnou, nebesky modrou barvu. Izotoma tvoří zelený kompaktní keřík, který je posetý blankytně modrými kvítky.
Izotoma australská (Isotoma axillaris) k nám přišla z Austrálie a Nového Zélandu, patří do čeledi zvonkovitých a je příbuzná například lobelky. Dorůstá do výšky přibližně 15-20 cm, nesvědčí jí mráz, je tedy v našich podmínkách pěstována jako letnička, nejčastěji na balkoně.
Kromě modrých kvítků je k dostání i v růžové a bílé barvě. Ve své domovině roste ve vlhčích štěrbinách. Rostlina produkuje mléčnou mízu dráždící pokožku, takže pokud budete na izotomu sahat, rozhodně si potom nesahejte do očí. Kvete od počátku léta až do podzimu.
Rostlina se nejčastěji pěstuje jako balkonovka a velice efektivně vypadá v závěsných nádobách, lze ji však vysadit i na záhon nebo do skalky. Zakoupit můžete sazeničky, vlastní izotomu lze vypěstovat i ze semen. Výsev se provádí v březnu do skleníku nebo do misky za okno. Zasetá semínka vydatně zalévejte a nechte v místnosti s teplotou 200 C. Jakmile semenáčky povyrostou, přepikýrujte je a na trvalé stanoviště vysaďte v druhé půlce května.
Nejlépe se jí daří na slunci nebo na částečně zastíněném stanovišti, chráněném před deštěm a větrem. Půda izotomě vyhovuje lehčí a propustná, před výsadbou můžete prohnojit. Zálivku provádějte pravidelně. Rostlina bude vděčná za přihnojení, zajistíte si tak dlouhodobé kvetení. Používejte slabý roztok vícesložkového hnojiva.
Pokud budete výhony pravidelně zaštipovat, získá izotoma pěkný tvar. Odštipky můžete použít k množení.
Izotoma je velmi nenáročná rostlinka, která nepotřebuje téměř žádnou péči, při manipulaci si nezapomeňte brát rukavice, kvůli její dráždivé míze.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz