V Japonsku se pěstuje javor japonský déle než jeho známější příbuzný javor dlanitolistý. Přesto se dodnes nepyšní tolika odrůdami jako on. To však vůbec nevadí – i ty, které zbývají, dodají vaší zahradě nebývale orientální grácii.
Bohužel při nákupu v zahradnictví můžete být snadno uvedeni v omyl. Pod názvem javor japonský bývá totiž prodáván i ten dlanitolistý. Pátrejte tedy po latinském označení Acer japonicum. Zvláště u menších zahrad může mít tato záměna velmi nepříznivý dopad. Javor dlanitolistý je totiž mohutnější a rychleji se rozpíná do šířky i do výšky.
Dlanitolistý nebo japonský? Listy napoví
V případě olistěných stromů se můžete o správnosti své volby přesvědčit i sami. Javor japonský má listy menší, okrouhlejší a méně vykrojené. Jeho nenápadné květy pučí zároveň s listy, plody v podobě nažek následně visí v párech. Listy jsou žlutozelené, a to po celou dobu vegetační sezóny. Nejvíce dekorativní je javor japonský na podzim, kdy se jeho listy zbarvují nejdřív do žlutooranžova a nakonec až dočervena.
Javor japonský – pěstování
Jeho přírůstky jsou pomalé, takže se skvěle hodí i k pěstování v nádobách nebo k tvarování jako bonsaj. Je přímo stvořený pro pěstování na terase. Rozhodnete-li se ho pěstovat na záhonu, nezapomeňte do jeho okolí umístit nějakou ochranu proti větru. Vysaďte ho před vyšší stromy, umístěte před plot překrytý bambusovými rohožemi. Možností je mnoho.
Líbit se mu bude ve vlhké a dobře propustné půdě s neutrálním až kyselým pH. Příliš toho nepotřebuje. Vystačí si s přihnojením jednou nebo dvakrát za sezonu. Sestřih ani tvarování nepotřebuje, nejlépe se mu bude dařit, pokud ho necháte zcela na pokoji. Před zimou žádnou dodatečnou ochranu nepotřebuje, potěšíte ho však zálivkou během bezmrazých dní. Stačí dvakrát nebo třikrát během předjaří, na jaře pak o to rychleji vypučí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz