statice

Limonka (statice): Pestré květy, které vydrží i po usušení krásně barevné

Statice je velmi oblíbená květina, která se suší a využívá do různých typů suchých vazeb. Její květy si zachovávají pestrou barvu i po usušení. Tvoří trsy poseté drobnými kvítky. Najdeme zde vytrvalé i jednoleté druhy.

Statice (Limonium) je rostlina pocházející z Ukrajiny a Bulharska. Statice mají jednu skvělou vlastnost – jejich barva zůstává sytá a svěží i po usušení, toho využívají především aranžéři. Rostlina se řadí do čeledi olověncovitých.

Mezi statice patří jak jednoleté druhy, jako například:

Statice chobotnatá (Limonium sinuatum)robustnější typ statice s rozvětvenými stonky.

Statice Bonduellova (Limonium Bonduelli)menší druh statice, hodí se mezi letničky nebo keře, má žluté květy.

K trvalkám patří:

Statice širokolistá (Limonium latifolium) tvoří vzdušné trsy, které jsou obsypány drobnými květy. Trsy jsou poměrně velké, proto je třeba počítat s tím, že bude vyžadovat místo v zahradě. Jedná se o oblíbenou trvalku, která se využívá k řezu a následnému sušení. Květy lákají do zahrady motýly. Dorůstá výšky 40 – 60 cm.

Statice tatarica (Limonium tataricum) – vytváří přízemní růžici listů, z ní vyrůstají bílé květy. Sbírá se při plně rozkvetlém květenství a využívá se především k sušení.

statici - Limonka (statice): Pestré květy, které vydrží i po usušení krásně barevné

Jak statici pěstovat

Rostlina vyžaduje slunné stanoviště, snese i přímé slunce a dobře propustnou, sušší zahradní půdu. Vyžaduje dost místa, trsy se rozrůstají. Není náročná na hnojení ani zálivku. Většinou statici postačí běžné srážky. Trvalky jsou plně mrazuvzdorné.

Kvete v červenci až srpnu. Letničky na konci srpna sestříháme, usušíme a zbytek rostliny zlikvidujeme. Množí se semeny, které se vysévají pod sklo v únoru a březnu. Seřezáváním květů podpoříme další kvetení.

Květy se hodí k sušení a aranžování do suchých vazeb, řezané květy vydrží ve váze poměrně dlouho svěží. Hodí se i do zadních partií skalky. Suší se zavěšené květy dolů, na suchém a tmavém místě.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít