Kolkvície krásná pochází z Dálného východu, ale v našich podmínkách se jí daří také skvěle, a navíc potěší včely, čmeláky a další užitečné živočichy. Představujeme vám další neznámou orientální krasavici a prozradíme, jak ji pěstovat.
A proč si vlastně na zahradu nosit zahraniční návštěvníky, místo abychom se spokojili s domácím dřevinami? U kolkvície je odpověď jasná – je odolná vůči téměř všem chorobám a škůdcům. A navíc nádherně kvete a poměrně rychle roste. Květy kolkvície se objevují během pozdního jara (v květnu a červnu) a rozhodně je nepřehlédnete.
Náhodný objev při poznávací cestě
Tento keř byl nalezen během jedné obyčejné studijní návštěvy Číny a to v roce 1901. Na počest německého vědce a botanika Richarda Kolkwitze byla tato rostlina nazvána Kolkwitzia. Dnes víme, že jde o jediný známý druh rodu kolkvície, který patří do čeledi zimolezovitých (Caprifoliaceae).
Tento keř dosahuje výšky až 2,5 metru a zaujme vás svým vzhledem zejména na jaře. V květnu se doslova obaluje výraznými květy, obvykle růžové nebo bílé barvy s oranžovými skvrnami uvnitř. Květy jsou malé, ovšem o to více jich je, tvarem se podobají zvonečku nebo také známější vajgélii. Kolkvície je zpravidla stejně široká jako vysoká, takže jde opravdu o impozantní pohled.
Na konci léta se na rostlině také objevují plody – chlupaté lusky hnědé barvy.
Kde kolkvícii pěstovat
Původně pochází kolkvície krásná z Dálného východu, tzn. z Číny a Japonska. Miluje slunce, takže by měla být vysazena na slunném stanovišti, chráněném před větrem. Bohužel mladé stromky jsou citlivé na chlad a neobejdou se bez patřičné ochrany, zahrnující i netkanou textilii. Na druhou stranu i zdánlivě zcela zmrzlé keře na jaře zpravidla znovu obrazí, takže není třeba se bát.
Měli byste také vědět, že kolkvície krásná je citlivá na sucho. Roste ovšem nejlépe v propustné půdě. Měli bychom jí poskytnout vápenatý substrát a pravidelně ji zalévat. Půda, ve které tato nevšední ozdoba zahrady roste, musí být neustále vlhká, jinak uschne. V horkém počasí zalévejte vždy ráno nebo večer, abyste nepoškodili listy a kořeny. A nezapomeňte, že kolkvícii milují včely, takže ráno musíte být dostatečně rychlí, nebo naopak večer počkat až do chvíle, než půjde tento užitečný hmyz konečně spát.
Až přijdete blíže ke kvetoucí kolkvícii, pochopíte, co se tento hmyz tak láká. Jemná sladká vůně se nese do daleka. To ovšem není jedninou ozdobou tohoto keře. Stejně nevšedně působí u starších rostlin i jejich kůra. Odlupuje se totiž jistým charakteristickým způsobem, což také přitahuje pozornost náhodných návštěvníků.
Jak jsme už řekli, kolkvície je odolná vůči téměř všem chorobám a škůdcům. A nevadí jí ani znečištěné ovzduší – může tak bez problémů růst třeba v městských parcích nebo v blízkosti silnic. Pokud byla vysazena do zahrady, uplatní se nejlépe jako solitér. Má ráda volný růst, ovšem nevadí jí ani tvarovací řež, není-li prováděn každý rok. Samozřejmostí je odstranění nemocných nebo suchých částí každé jaro ještě před květem.
Proč kolkvície nekvete? Důvody mohou být hned dva
Ovšem netěšte se na krásné květy hned po nákupu. Říká se, že kolkvície si musí na nové místo nejprve zvyknout a teprve potom pokvete. Je tedy docela dobře možné, že budete muset počkat 3-4 roky na první květ. Poté by však měla být rok od roku krásnější. Pokud ani po této době keř nevykvete, bude pravděpodobně na vině nedostatek slunce nebo nedostatečná zálivka. Vyplatí se také zkontrolovat pH půdy – pokud jste ho neupravili před výsadbou, není ještě nic ztraceno. Jen se kvetení nejspíše opět o něco málo oddálí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz