Rádi bychom vám řekli, ať se práce chopíte nejlépe druhý nebo třetí týden v září a do října máte hotovo. Ale tak to bohužel nefunguje. Různé druhy květin potřebují i odlišnou péči. Zapomeňte na to, že mečíky vytáhnete ze země ve stejný den jako canny nebo jiřiny. Pokud je chcete i do příštího roku zachovat ve skvělé kondici, vyplatí se řídit se našimi doporučeními. Kdy ze země tedy vykopat cibule a hlízy okrasných rostlin?
A jakým rostlinkám se dnes budeme věnovat? Mezi nejznámější druhy, které tuto specifickou péči potřebují, patří především mečíky, jiřiny, galtonie, hlíznaté begónie, canna (dosna), Hymenocallis, acidantery (paví orchideje) a tygří lilie.
Zvolte vhodnou dobu pro každý druh
Některé květiny si vaši pozornost vyžádají už začátkem září. Konkrétně jde o Hymenocallis, tygří lilie, acidantery a galtonie. Na mečíky přijde řada o něco později – teprve v polovině září. A jakmile vaši zahradu navštíví první mrazíky, měly by své pohodlné lůžko v záhonku opustit i hlíznaté begónie, jiřiny a canny.

Na univerzální rady zapomeňte
Ovšem jiná doporučení platí pro zahrádky v nížinách a jiná v podhůří, takže uvedené termíny berte spíše jako orientační. Řiďte se především vzhledem samotných rostlin – jakmile začnou jejich listy žloutnout a usychat, je ten správný čas pro jejich přemístění do zimoviště. Vyberte si k tomu chladnější den bez vydatných srážek. Rozbahněná půda by vám totiž práci značně komplikovala a cibule by musely posléze déle vysychat.
A jak je dostat ven? Zapomeňte na rýč, mnohem lépe vám poslouží obyčejné vidle. Nepoškodí tolik cibulek jako ostrá hrana rýče a zároveň prokypří půdu. Hlízy a cibule důkladně očistěte od hlíny a zbavte všech nadzemních částí. Ale pozor, stonky a listy nikdy z cibule přímo nevylamujte, nahoře ponechte alespoň 3-5 centimetrů dlouhý zbytek stonku, který zabrání vstupu infekce do zimující hlízy či cibule a také ji částečně ochrání před vyschnutím.
Jak na ošetření ještě před uložením do sklepa
Cibule a hlízy květin se doporučuje ošetřit fungicidy, aby se minimalizovalo riziko hnilobného nebo plísňového onemocnění. Používá se zpravidla jedna ze dvou technik. Suchá metoda spočívá v poprášení cibule / hlízy fungicidy nebo jejich nanesení štětcem. Při mokré metodě se cibule namočí na 2-3 hodiny do fungicidního roztoku a před přemístěním do zimoviště se nechají dobře proschnout.
Optimální teplota pro skladování květinových hlíz a cibulek závisí na druhu rostlin, ovšem všeobecně se pohybuje mezi 5–12 ° C. Většinou je stačí odnést do sklepa. Nejraději budou, když je umístíte do bedny s kůrou, pilinami nebo suchou rašelinou. Ale vyvarujte se skladování okrasných rostlin v blízkosti zeleniny nebo ovoce. Vznikající ethylen je nepříznivě ovlivňuje a nutí je k příliš brzkému probuzení.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz