hroznovec

Skvostný keř poutající pozornost svými květy

Pokud hledáte impozantní solitér do větší zahrady, pak se nabízí krasavec, který rozhodně zaujme nejen vaši pozornost, ale i vašeho okolí, sousedů, kolemjdoucích apod. Hroznovec hroznatý kvete v květnu nápadnými bílými pěticípými květy. Jelikož se jedná o rozložitý keř, jenž dorůstá do výšky od 2 do 4 až 5 m, je tak vhodný do zahrady, kde je dostatečný prostor pro tento živý dekorační klenot.

Jak si vypěstovat hroznovec?

Hroznovec hroznatý (Exochorda racemosa) lze vypěstovat přímo ze semen, která jsou dostupná na internetu a v prodejnách zaměřených na sortiment osiv a semen. Semena je třeba zasít na podzim v pařeništi či skleníku. Nutný je substrát bohatý na živiny. Semena je třeba nechat klíčit při pokojové teplotě. Klíčení trvá minimálně tři týdny. Na pevné stanoviště se sazenice přesadí až tehdy, kdy dosáhnou velikosti cca 40 cm.

Druhou a rychlejší variantou je zakoupení již předpěstovaných sazeniček, které stačí zasadit v květnu na pevné stanoviště na zahradě. Je třeba zvolit slunné či polostinné místo a dostatečný prostor cca 5 m.

Exochorda - Skvostný keř poutající pozornost svými květy

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Zajištění podmínek pro zdárný růst

Hroznovec je třeba zasadit do půdy, která je kyprá a bohatá na živiny, dobře propustná a středně vlhká s kyselým pH. Krásný solitér potřebuje zkrátka humózní půdu. Zavlažování je nutné v době velkého sucha. Pokud budete vysazovat, ať už na podzim či na jaře, tak ideálně s kořenovým balem či jako prostokořenné.

Hroznovec kvete v měsících květen a červen. Plodenstvím je pětidílná tobolka, která zůstává na stromě i přes celou zimu. Po odkvětu a před příchodem zimy je třeba větve seřezat, aby došlo k podpoře symetrického růstu. Také nezapomeňte odstranit příliš slabé větve.

Pokud byste chtěli hroznovec rozmnožovat, je tak možné buď řízkováním či dělením výhonků jdoucích přímo od kořenů. Byť květy se podobají jasmínu, ale nedisponují natolik výraznou vůní. Květy hroznovce jsou o velikosti 2 až 5 cm.

Mrazuvzdorný a okrasný strom i v zimním období

Přestože strom roste poměrně pomalu, zato však velmi hustě a brzy na jaře mu začínají rašit nové šlahouny. Hlavní výhony rostou vzpřímeně a jsou bohatě větvené. Strom je plně mrazuvzdorný, poupata i květy snesou bez jakéhokoliv poškození i teploty do minus 10 °C. Tento typ stromu je vhodný coby předsadba před vyšší jehličnany, kde tak impozantně kontrastuje svými bílými květy.

Hroznovec pochází z Asie a je ceněný i pro jeho okrasu mimo vegetační dobu, kdy na koncích větví zůstávají zdobné tobolky v tmavě hnědém provedení.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít