pochmurnatka

Pochmurnatka mrkvová si pochutná na jakékoliv kořenové zelenině

Ačkoliv by se mohlo zdát, že pochmurnatka si podle jména pochutná zejména na mrkvi, opak je pravdou. Dá si klidně petržel, celer nebo pastinák. Jak ji poznáte a jak se proti ní chránit?

Jak pochmurnatka vypadá

Pochmurnatka mrkvová (Chamaepsila rosae, syn. Psila rosae) je malá černá lesklá moucha, která sama o sobě neškodí, protože saje nektar jako třeba motýli. Škodlivé jsou však larvy, a to zejména larvy druhé generace, které se líhnou právě v době, kdy kořenová zelenina dorůstá.

Co pochmurnatka způsobuje

pochmurnatka mrkvova - Pochmurnatka mrkvová si pochutná na jakékoliv kořenové zelenině

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Pochmurnatka způsobuje červivost kořenů a bulev, poznáte ji podle typického fialového zbarvení. Napadené mladé rostliny chřadnou a odumírají.

Problém s přezimováním

Velký problém působí to, že pochmurnatka přezimuje ve stádiu kukly, a to kdekoli v listech, starých bulvách, hlíně apod.

Jak se proti pochmurnatce bránit

Optimální je bránit se preventivními opatřeními, aby k rozmnožení pochmurnatky vůbec nedošlo. Mrkev, petržel a další kořenovou zeleninu sázíme střídavě na různých záhonech, vždy se snažíme najít místo co nejdále od loňského záhonu, vybíráme co nejvzdušnější lokality a také vyséváme řidčeji, hodně jednotíme a pravidelně likvidujeme plevel. Pomůže i pokrývání porostů kořenové zeleniny netkanou textilií, a to zejména od května do června a pak také od srpna do konce září.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

fourteen − eleven =