Ačkoliv by se mohlo zdát, že pochmurnatka si podle jména pochutná zejména na mrkvi, opak je pravdou. Dá si klidně petržel, celer nebo pastinák. Jak ji poznáte a jak se proti ní chránit?
Jak pochmurnatka vypadá
Pochmurnatka mrkvová (Chamaepsila rosae, syn. Psila rosae) je malá černá lesklá moucha, která sama o sobě neškodí, protože saje nektar jako třeba motýli. Škodlivé jsou však larvy, a to zejména larvy druhé generace, které se líhnou právě v době, kdy kořenová zelenina dorůstá.
Co pochmurnatka způsobuje
Pochmurnatka způsobuje červivost kořenů a bulev, poznáte ji podle typického fialového zbarvení. Napadené mladé rostliny chřadnou a odumírají.
Problém s přezimováním
Velký problém působí to, že pochmurnatka přezimuje ve stádiu kukly, a to kdekoli v listech, starých bulvách, hlíně apod.
Jak se proti pochmurnatce bránit
Optimální je bránit se preventivními opatřeními, aby k rozmnožení pochmurnatky vůbec nedošlo. Mrkev, petržel a další kořenovou zeleninu sázíme střídavě na různých záhonech, vždy se snažíme najít místo co nejdále od loňského záhonu, vybíráme co nejvzdušnější lokality a také vyséváme řidčeji, hodně jednotíme a pravidelně likvidujeme plevel. Pomůže i pokrývání porostů kořenové zeleniny netkanou textilií, a to zejména od května do června a pak také od srpna do konce září.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz