Mexické okurky vypadají jako zmenšené melounky. Plody jsou skutečně malé, takže s nimi hlad příliš nezaženete, což ale vůbec nevadí. Kromě toho, že má jedlé plody, je i vzhledově atraktivní.
Mexická miniokurka (Melothria scabra) pochází z Mexika a Střední Ameriky. Má více názvů, setkat se můžete ještě s pojmenováním Cucamelon, mouse melon, peppinillio. Má velmi podobnou chuť jako nám známá okurka. Velikostí je však spíše jako větší kulička hroznového vína. Okurčičky dorůstají velkosti 1 – 3 cm. Vyrůstají ve velkém počtu na popínavé rostlině, ta je schopná během krátké doby zaplnit velké plochy. Můžete ji proto vysazovat například na pergoly, daří se jí dokonce i na balkoně.
Na pěstování není náročná, vegetace trvá až do zámrazu a po celou dobu můžeme sklízet plody. Plody lze používat stejně jak okurky, jen tak na chuť nebo do salátů či studené kuchyně.
Jak miniokurku pěstovat
V druhé polovině května se vysévají semínka přímo na záhon nebo do květináče či nádoby. Předpěstovanou rostlinku vysazujeme v druhé půli května, ale častěji jsou k sehnání spíše semena. Půda by měla být živná s dostatečným přísunem vláhy a živin. Hnojiva používáme nejdříve na růst, později na plod a květ.
Neměla by se podcenit ani opora, pokud ji nevysadíte v blízkosti pergoly nebo jiné pevné opory, napneme ji alespoň provázek, rostlina roste velmi rychle a dosahuje až třímetrové výšky. Miniokurku není třeba stříhat, jen pokud vám obrůstá prostor a brání například v pohybu.
Sklizeň začíná, když plody jsou velikosti hroznů a mají sytou barvu. Musíme sklízet pravidelně, jinak semínka vyplní celou dužinu a miniokurka ztvrdne. Plodů během sezóny vyrůstá opravdu hodně. Rostlinku lze pěstovat i na balkoně, což je výhoda pro ty, kteří nemají zahradu.
Péče v zimě
I když je miniokurka na pěstování nenáročná, zimní období by na venkovním stanovišti nepřežila. Na podzim se rostlina silně ostříhá, až téměř k zemi a vykope z půdy. Připravíme si igelitový pytlík s průduchy a sušším substrátem, schováme do sklepa, kde však teplota nesmí klesat pod bod mrazu. Na jaře vytáhneme a zasadíme, opět vyraší. Pěstování v nádobě je jednodušší na manipulaci.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz