pergola

Pár tipů, jak postavit pergolu v zahradě

Aniž bychom chtěli nahradit dostupnou literaturu nebo odborníky na stavění pergol, přece jen si troufáme tvrdit, že pokud máte aspoň trochu šikovné ruce, dokážete si podle našeho návodu postavit pergolu zcela sami.

Proč si pořídit pergolu

Pergola má hned několik funkcí. Jednak chrání před sluncem v horkých letních dnech a před deštěm, jednak odděluje zahradu od domu a vytváří svébytný prostor, kdy jsme sice venku, ale pod střechou. V malých nebo nových zahradách nahrazuje pergola funkci vzrostlých stromů.

Výběr materiálu

Pergola je složena z dřevěných latí nebo hranolů o průměru minimálně 5×5 cm. Platí, že čím větší pergola, tím větší musí být průměr těchto hranolů – maximálně je až 12×12 cm. Dřevěné hranoly seženete ve všech oblíbených hobby marketech, kde vám je za mírný poplatek i nařežou do potřebných délek. Kromě hranolů budete potřebovat kotvicí prvky pro zapuštění pergoly do země. A dále je třeba spojovací materiál na spojování hranolů k sobě – nejlépe se hodí samořezné vruty.

pergola - Pár tipů, jak postavit pergolu v zahradě

 

Postup práce

Dřevěné hranoly přeměříme a případně seřízneme. Můžeme je také ohoblovat, aby byly hladké a nepouštěly třísky. Hranoly, na kterých bude pergola stát, ukotvíme kotvicími prvky do země. Ostatní hranoly poté samořeznými vruty spojujeme k sobě do požadovaného tvaru pergoly.

Péče o pergolu

O pergolu je třeba neustále pečovat, aby nám vydržela co nejdéle. Hodí se gely na dřevo, nebo laky, popř. barvy, pokud chceme změnit odstín. Podle místa, kde se pergola nachází, ji musíte natírat jednou ročně, nebo méně často. Na exponovaných místech, kde hodně svítí slunce, seká déšť, mrzne atd., je vhodné pergolu natřít i 2x do roka – na jaře, aby byla hezká na sezónu, a na podzim, aby vydržela bez újmy zimu.

Dokonalého dojmu docílíte, když necháte pergolu zarůst popínavými rostlinami – např. břečťanem.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít