přírodní zahrada

Vytvořte si přírodní zahradu

Máte pocit, že na zahradě je pořád spousta práce? A chtěli byste, aby byla tzv. bezúdržbová? Pak pro vás máme nápad, jak toho dosáhnout. Vytvořte si přírodní zahradu, která bude takovým biotopem, který se bude regulovat zcela sám. A jak na to?

Na začátku hodně práce

Ačkoliv bude zahrada časem téměř zcela bezúdržbová, na začátku vás bude stát trochu práce. Musíme si rozvrhnout, co kam umístíte, zjistit podmínky ve vašem regionu, sehnat dřevěné a kamenné prvky, a to nejlépe z vašeho okolí. Práce se vám ale vyplatí, protože budete bohatě odměněni.

Vyberte si ty správné rostliny

přírodní zahrada wikipedia 200x300 - Vytvořte si přírodní zahradu

Zdroj foto: wikipedia

Abyste nemuseli složitě upravovat půdu, vyberte si rostliny, které jsou vhodné právě na vaše stanoviště. Pokud máte propustnou, lehkou, hlinitou půdu, vsaďte na suchomilné a teplomilné rostliny (např. mateřídouška, tymián – obě mají výhodu, že jsou i půdopokryvné a nepropustí plevel). Pokud máte půdu jílovitou, nakupte rostliny, kterým nevadí zamokření (ze stromů douglaska, borovice, bříza a štědřenec, z trvalek například bohyška a čemeřice).

Přilákejte do zahrady hmyz a ptáky

Zvolte kvetoucí rostliny, a to pokud možno tak, aby vykvétaly ve všech ročních období; tím přilákáte včelky, čmeláky a motýly. Instalujte krmítko a pítko a na vaši zahradu se budou slétávat ptáci. Ptákům také vyhovují keře s bobulemi (ptačí zob, hloh, pámelník, tavolník).

Nechte aspoň část trávníku neposekanou

Jestliže udržujete anglický trávník a sekáte jej každý týden na co nejmenší velikost, tak se vám do zahrady žádní živočichové nepohrnou. Nechte aspoň kus trávníku přirozeně růst a vykvést luční květy. Je to dobrý úkryt pro hmyz i ptáky, popř. drobné měkkýše. Někdy se vám na zahradě může usídlit i užitečný ježek.

Nepoužívejte chemii

Pokud chcete dosáhnout přirozené zahrady, nepoužívejte vůbec chemické postřiky. Prostě nechte rostliny, keře i stromy růst svým vlastním životem, a neodstraňujte hned všechny odumřelé části, protože mohou být potravou pro nějakého živočicha. Takto to chodí i ve volné přírodě a ta si umí poradit sama.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář