kosatec ruznobarevny

Nezapomeňte přesadit kosatce. Zvládne to i začátečník

Řeč je o těch vysokých velkokvětých bradatých, které jsou označovány jako zahradní kartáčkové. Přesazování zvládne však i začátečník. Kdy a jak nejlépe lze přesadit kosatec?

Kosatce jsou impozantní a nepřehlédnutelnou ozdobou na záhonech. Jde o to, že pokud jsou kosatce pěstované dlouhodobě na stejném místě, tak nejen že méně kvetou, ale zpravidla jsou i náchylnější k různým chorobám. Je vhodné je vždy po pár letech přesadit. A díky přesazení si je můžete ještě i velmi snadno namnožit.

Oblíbená zahradní trvalka

Zahradní kartáčkové neboli vousaté kosatce náleží mezi velmi populární. Jsou atraktivní a patří do skupiny nejčastěji pěstovaných kosatců. Charakteristickým znakem jsou náležitě vyvinuté a kontrastně zbarvené kartáčky na vnějších okvětních plátcích.

Tento druh kosatců má coby zásobní orgán rostliny oddenky, ze kterých vyrůstají kořeny a ty se každým rokem obnovují. Pupeny, ze kterých vyrůstají vějíře listů s květní lodyhou a také nové oddenky.

Ideální stanoviště pro kosatcekosatec - Nezapomeňte přesadit kosatce. Zvládne to i začátečník

Všechny milují a zdárně rostou na slunném a chráněném stanovišti. Pokud lze vybrat stanoviště, tak volte to, kam jde ranní slunce. Pokud je to jen možné, tak je třeba kosatce po pár letech vždy přesadit s tím, že na původní místo by neměly přijít zpět dříve než po pěti letech.

Kosatec bradatý kvete od května do července. Po odkvětu nastává období vegetačního klidu. A tento čas je nejvhodnější pro množení. Kosatce přesazujeme od července do srpna, někdy i v polovině září, záleží na oblasti, kde jsou dobré klimatické podmínky. Jde o to, aby do příchodu zimy stihly kosatce pořádně zakořenit.

Co udělat před samotným přesazením?

Nejprve se odstřihnou odkvetlé květy a zkrátí se listy zhruba o ½  původní délky, tj. přibližně na 15 cm, s čímž si usnadníte i následnou manipulaci.

Pokud budete kosatce přesazovat ihned po vyrytí, není třeba zkracovat kořeny, to se doporučuje v případě, že budou kosatce po delší dobu mimo půdu. Samozřejmostí je opatrné vyrývání, aby došlo k zachování kořenů. Srostlé rostliny velmi opatrně rozřízneme nožem. Každá nově vzniklá rostlina by měla mít jeden až dva vějíře listů. Pokud se stane a vzniknou řezné rány, tak je musíme ošetřit práškem z dřevěného uhlí či dřevěným popelem. Tímto předejdete k případné hnilobě.

Tento druh kosatců je vhodné vysazovat do sponu cca 50×50 cm. Sázíme do připravené jamky. Kořeny je třeba rozprostřít do stran a zasypat zeminou. Oddenek se zahrnuje ze 2/3, nikdy by neměl být celý pod zemí. Poté vysazenou rostlinu přitiskneme do půdy. Po vysazení samozřejmě zalijeme. Než kosatce zakoření, nesmí půda vyschnout, ale i opačný problém, tj. přemokření je špatné.

Rostlina má široké spektrum využití. Hodí se do skupin trvalek, mezi keře apod. Kosatec byl považován za posla dobrých zpráv a chránil před zlými silami. Rovněž se věřilo, že kosatec, který je zavěšený v úle, zabrání rojení včel.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář