Pokud už se akébie na našich zahradách objeví, pak zpravidla „jen“ jako dekorativní liána se zajímavými listy a okrasným květenstvím. Na její další aspekt se však většinou zapomíná – plody jsou totiž jedlé a dokonce i poměrně chutné. A plodí i tam, kde se to běžnému vínu jednoduše nedaří.
Akébie pochází z Dálného východu (Čína, Japonsko, Korea). Jde o rychle rostoucí liánu, jež se velmi rychle obalí kolem podpěr. V České republice se obvykle pěstují dva druhy akebií: Akébie pětičetná (Akebia quinata) a akébie trojčetná (Akebia trifoliata). Akébie pětičetná je z nich rozhodně otužilejší, pro pěstitelské začátky se tedy hodí lépe.
Akébie pětičetná je v růstu skutečným rekordmanem
Tento druh akébie je oblíbený zejména kvůli svým hojným a četným přírůstkům. Může vyrůst až do výšky 5-10 m, což znamená přírůstek o 1-3 m za rok. V našich podmínkách bývá průměrem spíše spodní hranice, ovšem v optimálních podmínkách bývá růst o něco rychlejší. Tmavě zelené listy akébie jsou velmi dekorativní – skládají se z 3-5 částí, jež zůstávají na rostlině až dlouho do podzimu – opadávají pouze po silných mrazech. Při prvních ranních mrazících se zbarví fialově, což dodá vaší zahradě další vítaný dekorativní prvek.
Květy jsou jednodílné, vyrůstající malých shlucích. Samičí květy zaujmou nádherně čokoládovou barvou, samčí květy jsou pak růžové. Vydávají rovněž lehkou kořeněnou vůni, kterou si nejlépe užijete, je-li akébie zasazena u okna, branky nebo altánu. Objevují se na přelomu dubna a května.
Plody akébie chutnají po melounu
Dojde-li k jejich opylení (což v našich podmínkách není problém), dočkáte se v říjnu podlouhlých bobulí, mnohdy i deset centimetrů dlouhých, vyrůstajících v menších trsech. Zvenčí jsou purpurové, uvnitř bílé s černými semínky. Jejich dužnina je vhodná k jídlu – je sladká, s chutí připomínající meloun. Plody jsou největší a nejchutnější, dojde-li ke kříženému opylení. Pěstujte tedy vždy více než jednu rostlinu akébie a je-li to možném, sáhněte i po jiné odrůdě. Výsledky pak bývají nejlepší.
Kde akébii pěstovat? Omezovat se nemusíte
Akebia může růst prakticky na jakémkoliv stanovišti. Pamatujte jen na to, že nemá ráda stín a přímé silné slunce. Zalíbí se jí na jakékoli půdě a velmi dobře vzdoruje i našim zimám. Dobře snáší přísušky a dokonce i periodické záplavy. Roste však mnohem nejlépe na propustných a dobře odvodněných půdách, než na těch těžkých a jílovitých. Při opravdu velmi silných mrazech může zmrznout k okraji sněhu, ale na jaře vyženě opět nové výhonky a opět se rychle rozroste.
Díky svému rychlému a kompaktnímu růstu a dekorativním, hustě uspořádaným velkým listům, dokáže rychle vytvořit příjemný stín nebo porůst například plot. Skvěle se hodí k porůstání altánů, pergol, bran nebo plotů, ale může se vyšplhat i na stromy. Akebia navíc vypadá exoticky a dává každé zahradě tak trochu nevšední až východní charakter.
Jak na správný řez akébie
Čokoládové víno jako mladá rostlina vyžaduje silnější řez, aby došlo k zahuštění jeho růstu. Řez je vedeme výšce 30-40 cm (ideální dobou je duben). Pak vybereme 5-7 silných výhonků a systematicky je vyvážeme k podpoře. Další řezání akébie není nutné, omezujeme ho pouze na odstranění poškozených a zmrzlých stonků po zimě. A můžeme ji samozřejmě také zkrátit, když vyroste příliš vysoko.
Pamatujte na to, že akébie se po asi 4-5 začíná vyholovat odspodu. Je tedy nutné přistoupit ke zmlazovacímu řezu. Seřežeme rostlinu do výšky 30-50 cm nad zemí, což ji bude stimulovat k vytváření nových a silnějších výhonků.
Akébie pětičetná alias čokoládové víno – jaké odrůdy je možné pěstovat?
Pokud jste se do této exotické rostlinky na první pohled zamilovali, určitě vás potěší, že si na našem trhu můžete vybrat opravdu z velkého množství odrůd.
- „Alba“ – odrůda s bílými květy a bílo zelenými plody
- ‚Silver Bells‘ – samčí květy jsou bílé s purpurovými tyčinkami, samičí pak růžovo-fialové s tmavým středem. Plody jsou bílo-zelené, menší než u jiných druhů
- „Variegata“ – panašovaná odrůda se světle růžovými květy. Svědčí ji spíše světlá stanoviště, ve stín use panašování ztrácí. Není tak odolná, jako jiné akébie a během pěstování je třeba neustále odstraňovat zelené výhony bez panašování.
Akébie trojčetná pro menší zahrady
Akébie trojčetná vám vyroste méně než její předchůdkyně, dosahuje výšky pouhých 4-5 m a ročně se vytáhne o 1-2 m. Její listy se skládají ze tří větších laloků se zvlněnými okraji. Plody jsou naopak větší, mohou dosáhnout až 15 centimetrů. Je o něco citlivější na mrazy.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz