petúnie

Jak se správně starat o petúnie

Chcete, aby vám truhlíky na oknech nebo na balkóně nepřetržitě kvetly po celé léto? Pořiďte si petúnie, protože jejich různobarevnost a krása vás mile překvapí a přitom nejsou náročné na pěstování.

Co vyžadují petúnie

Petúnie potřebují ke správnému růstu a bohatému kvetení zejména plné slunce, teplo, propustnou půdu bohatou na živiny, během kvetení přihnojování hnojivem jednou za týden, zálivku nejlépe 2x denně – ráno a večer (zemina nesmí nikdy vyschnout, petúnie by pak nekvetly). Jediné, co jejich jemným květům vadí, je vítr a silný déšť, takže květináče a truhlíky s petúniemi umísťujte na chráněné místo. Také je nevysazujte příliš brzy, protože by je spálil i sebemenší poslední mrazík.

Kvetení a stříhání

Květy petúnií není potřeba nijak zvlášť stříhat, většinou samy opadají. Pokud však výhony rostlin přesáhnou délku 60 cm, zkraťte je, protože tak se rostlina může dále rozvětvovat a ještě bohatěji kvete.

Pěstování převislých petúnií

Převislé petúnie pěstujte v závěsných květináčích. Stačí zasadit 2–3 sazeničky do většího květináče, protože se velmi rychle rozrostou.

petunie 2 - Jak se správně starat o petúnie

 

Kombinování petúnií

Petúnie lze velmi dobře kombinovat s dalšími truhlíkovými a balkonovými květinami, protože se snesou opravdu s čímkoliv. Vyzkoušejte barevné kombinace s verbenou, lobelkou, vějířovkou anebo i s muškátem.

Přezimování

Petúnie se u nás pěstuje jako letnička, ale ve skutečnosti se jedná o trvalku. Můžete proto zkusit její zazimování, a to nejlépe v místnosti, kde bude teplota kolem 15–18 °C. V zimním období tolik nezalévejte, ale také nenechte květináč nikdy úplně vyschnout.

Choroby a škůdci

Petúnie jsou citlivé na choroby, zejména na plíseň šedou, která se může vyskytnout na špatně větraných místech, anebo na hnilobu kořenů, pokud by byly vystaveny přímému a častému dešti. Ze škůdců můžeme jmenovat mšice a molice – jedinou ochranou při jejich výskytu je postřik.

 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít