Ačkoliv velmi často radíme, abyste alespoň část zahrady nechali zarůst trávou, protože je to vhodné z hlediska udržení života v zahradě i zadržování vody v půdě, přesto nejspíš zbytek zahrady budete muset posekat. A pokud to neumíte s kosou, pak asi sekáte sekačkou. Ovšem taková sekačka potřebuje také svoji údržbu. Jak se starat o sekačku na trávu, aby dlouho vydržela?
Servis na jaře nebo na podzim
Pokud si na všechny práce kolem údržby sekačky netroufáte sami, vyplatí se ji dát do servisu. A který termín je nejlepší? V podstatě se nám nabízejí dva: buď na jaře, ještě před začátkem sekání, anebo naopak na podzim – po posledním sekání.
Elektrická vs. motorová sekačka
Jednoznačně jednodušší údržba je u elektrických sekaček, kdy v podstatě stačí zkontrolovat nože (a dát je případně nabrousit) a pak samozřejmě elektrický přívod, jestli je v pořádku, nepoškozený, např. po zimě nerozkousaný od myší.
Motorová sekačka potřebuje údržby mnohem více. Kromě nožů, které je potřeba brousit, musíte pravidelně kontrolovat a dolévat benzín, ale také olej (u čtyřtaktních motorů), čistit olejový a vzduchový filtr a občas je potřeba vyměnit svíčku u zapalování. Rozdílů mezi oběma druhy je samozřejmě ještě více. Detailně se jim věnovali třeba autoři článku Jak vybrat sekačku na webu Spotřebitelov.cz.
Než poprvé vyjedete
Než poprvé vyjedete na trávník, měli byste sekačku zkontrolovat, dotáhnout všechny šrouby, popř. je promazat.
Čištění po sekání
Po každém sekání se také vyplatí vyčistit sběrný koš, aby v něm nezůstala tráva. Samotnou sekačku necháme ve stínu vychladnout a dále musíme vyčistit prostor kolem motoru a kolem nožů, popř. velmi zašpiněná kolečka omýt vlažnou vodou.
Zazimování
Všechny sekačky by měly jít na zimu do suchého prostředí, aby jejich kovové části nemohly korodovat. Měly by být vyčištěné a popř. po servisu. Ohledně naplnění benzínové nádrže panují různé názory. Někteří odborníci doporučují, aby byla úplně plná, jiní zase, aby byla zcela prázdná. Zřejmě nejhorší variantou však je, když v nádrži necháte jen trošku benzínu přes celou zimu, a pak do něj na jaře nalijete nový.
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz