hlemížď zahradní t

Jak se účinně zbavit slimáků

To, že vám na zahradě úrodu ožírají právě slimáci, poznáte docela snadno. Všude budou stopy slizu, který za sebou zanechávají. Ať je to však plzák zahradní, slimák největší nebo hlemýžď zahradní, zbavte se jich dříve, než se začnou množit. Jinak už úrodu neuhlídáte.

Sbírat, sbírat, sbírat

Velmi účinná, ale také velmi pracná metoda spočívá v pečlivém vysbírání všech slimáků ráno nebo večer, podle počasí i častěji, a odnesení daleko od vašeho domova. Pokud ovšem bydlíte na kraji vesnice a za plotem je pole, je to práce spíše nekonečná. Sbírejte vždy v rukavicích, jinak byste se slizu nezbavili.

Granule proti plžům

Máte-li dost sbírání, kupte si volně prodejné granule proti plžům, a umístěte je podél plotu celé zahrady a raději i k rostlinám, které jsou na slimáky nejnáchylnější (jahody, papriky, melouny atd.).

Solit, ale s mírou

Slimáků se můžete také zbavit tím, že je posolíte solí, zcela se rozpustí. Sůl můžete nasypat místo granulí kolem celé zahrady, ale pozor: zasolování půdy je obvykle nevratné a může zahubit některé rostliny.

slimáci - Jak se účinně zbavit slimáků

Je libo pivo?

Není-li vám líto lahve piva, vylijte ji např. do pekáčku, který umístíte na místo, kde je slimáků nejvíc. Slimáci se utopí.

Mechanické překážky

Aby se k vám na zahradu slimáci vůbec nedostali, nastražte jim mechanické překážky, které nepřelezou: kolem plotu nasypte piliny, rozdrcené vaječné skořápky nebo vápno. Jahody lze ochránit černou netkanou textilií, kterou zakryjete okolní půdu; sazenice rajčat a paprik zase obalem z ustřižené plastové lahve.

Pořiďte si nepřátele slimáků

Bydlí-li ve vaší zahradě ježek, máte vyhráno. Ježek je totiž přirozeným nepřítelem slimáků a zbaví vás jich do jednoho. Pokud toto štěstí nemáte, můžete si koupit třeba speciální kachny – indické běžce – ty se slimáky živí jako svou hlavní potravou. A budete mít i zvířátko pro děti.

Doufáme, že alespoň jeden z našich způsobů vám pomůže vaši zahradu ochránit.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít