Pěstování banánovníku není složité a daří se mu dobře i v našich podmínkách, samozřejmě za podmínky přezimování v teple a při letnění venku. Jak si ale banánovník namnožit, abyste měli rostlinek a potažmo později i banánů více? Nebo abyste mohli banánovník darovat někomu blízkému? Pojďme na to.
Co banánovník potřebuje
Banánovník potřebuje dostatek místa – rostlina dorůstá výšky až několika metrů – v bytě samozřejmě takové výšky nedoroste. Dále potřebuje dostatek světla – ideální je jižní pokoj a umístění u okna. Přímé slunce by mu však mohlo spálit listy, takže za horkých letních dní banánovníku lehce přistíníme žaluziemi. Pokud jej letníme venku, pak také ne na přímém slunci. Zálivku potřebuje banánovník vydatnou zejména ve vegetačním období, ovšem raději méně často, aby mohl substrát i proschnout. Ve vegetačním období také banánovník přihnojujeme.
Přesazování a množení banánovníku
Mladé rostlinky potřebují přesazovat každý rok, starší rostlinky pak vytvářejí odnože. A ty se nám právě při přesazování hodí, protože tak si můžeme banánovník jednoduše namnožit. Celou mateční rostlinu i s odnožemi opatrně vyndáme i se zeminou z květináče (nejlepší je den předem zalít, aby to šlo snadněji). Poté opatrně odnože oddělíme od mateční rostliny – musejí mít aspoň 5–7 listů. Odnože mají většinou i kořínky, takže stačí jen ošetřit případné rány (např. rozemletým dřevěným uhlím) a po zaschnutí jednotlivé rostlinky zasadit. Pro větší úspěch je můžete ošetřit stimulátorem a nejlepší zeminou je substrát pro množení a výsev. Po zasazení potřebují vydatnou zálivku, světlé místo a dostatečnou vzdušnou vlhkost. Obvykle se chytnou všechny odnože, protože banánovník – ač exotické ovoce – je v tomto ohledu jako plevel.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz