curcuma aromatika wikiepdia

Rozdíl mezi kosmetickou a kuchyňskou kurkumou

3.10.2018
1 682 Zobrazení

Kurkuma je dovážena z různých částí světa. Věděli jste ale o tom, že není kurkuma jako kurkuma? Existují druhy, které se používají v kosmetice, a druhy, které se používají v kuchyni – například jako barvivo v potravinách. Jedním z nejlepších pěstitelů kurkumy je Indie, kde se kurkuma používá na kůži i do potravin. Pro každý účel se používá jiný druh kurkumy.

Druhy kurkumy

Ten druh, který se používá do kosmetických výrobků, je známý jako „divoká kurkuma“. Botanicky se označuje jako Curcuma aromatica. Druh Curcuma longa se naopak používá do kuchyně – do různých pokrmů, které oživí nejen barevně, ale také svou vůní a chutí. Jaký je rozdíl mezi těmito druhy kurkumy kromě jejich názvu?

Curcuma aromatica – pro kosmetické výrobky

Pro tento druh kurkumy existují v Indii různé místní názvy. V oblasti Tamilu se nazývá Kasthuri Manjal a v hindštině Jangli Haldi. Každopádně se vždy jedná o stejný botanický druh – Curcuma aromatica. Pro tento druh je typická léčivá vůně, ale barva je méně ohnivá, než u kurkumy, kterou známe jako koření. Tato kurkuma je velmi jemná na kůži, proto ji spousta žen používá pro zdokonalení své krásy. Tento druh kurkumy je obecně dražší, než Curcuma longa, vzhledem k vlastnostem a poptávce po této rostlině. Tento druh kurkumy se používá v kosmetice a různých kosmetických výrobcích.

Curcuma longa – kuchyňská kurkuma

Této kurkumě se také někdy říká „pravá“ kurkuma. V Indii má také své názvy – v Tamilu ji jednoduše nazývají Manjal a v hindštině se jí říká Haldi. Tato kurkuma má výraznější žlutou barvu a výraznou chuť – taktéž má velmi dobré barvicí vlastnosti. Tento druh kurkumy se používá v potravinách a má velmi dobré protizánětlivé účinky. Používá se tedy nejen k dochucení pokrmů, ale také k léčbě běžného nachlazení a kašle, a to tak, že se smíchá se slazeným mlékem.

Použití kurkumy

Použití jakékoliv kurkumy v omezeném množství na obličeji vám poskytne velmi dobré výsledky. Jedná se o dva různé druhy kurkumy pěstované v Indii, které se ale využívají po celém světě. Nyní už budete vědět, že když kosmetický přípravek obsahuje kurkumu, nejedná se o tutéž kurkumu, která se používá v kuchyni.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

1 Komentářů

Zanechte komentář