Jste-li milovníky levandule a přitom máte na zahradě jen málo keříků této bylinky, určitě se vám bude hodit návod na to, jak si levanduli namnožit. V podstatě existují 3 způsoby.
Generativní množení – množení ze semen
Množení ze semen můžeme zajistit dvojím způsobem. Chceme-li přesně nějaký kultivar, bude pro vás lepší nakoupit nová semínka v ověřeném zahradnictví. Můžete si však namnožit ze semen i vlastní levanduli, pokud neostříháte všechna květenství. Nevýhodou však je, že se velmi těžko vystihne okamžik dozrání semen a ta se tak sama vysemení – druhým rokem na jaře pak můžete vyrývat a přesazovat nové rostlinky. Také se však může stát, že nové rostlinky nebudou tolik odolné a nebudou mít všechny vlastnosti mateřské rostliny.
Vegetativní množení I – množení řízkováním
Vegetativní množení má velkou výhodu v tom, že všechny takto získané rostlinky budou mít stejné vlastnosti jako mateřská rostlina. Řízkovat můžete na jaře (před rozkvětem), v létě i na přelomu léta a podzimu. Řízkujete-li na jaře, rostliny do zimy bez problémů zakoření. Při řízkování v létě je lepší dát rostlinky do pařeniště. Při odebírání řízků postupujeme tak, že si vybereme den, kdy není příliš horko, aby nám řízky hned nezaschly. Odstřiháváme jednoleté výhony s částí dřeva. Tyto výhony zastřihneme mírně svrchu a dřevo vespod seřízneme mírně šikmo, abychom podpořili vývoj kořenů. Spodní konec zbavíme listů, ošetříme stimulátorem růstu a zasadíme do vhodného substrátu (musí být vzdušný a dobře propouštět vodu). Řízky je také možné ošetřit fungicidem, aby lépe odolávaly houbovým chorobám. Řízky umístíme na stinné místo chráněné před větrem a dostatečně zaléváme.
Vegetativní množení II – množení hřížením
Tento způsob je vhodný zejména pro oživení starších keřů. Vybereme si větvičky, které jsou u země a dají se dobře ohnout. Konec větvičky zasuneme do jámy v zemi, kterou jsme předtím vysypali kvalitní zeminou smíchanou s kompostem. Můžeme ji zatížit proti vytažení. Takto necháme spojené s mateřskou rostlinou až do zakořenění. Potom od mateřské rostliny odstřihneme. Hřížení je vhodné provádět v létě, aby se rostlinka stihla zakořenit do zimy.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz