destove vody

Jak a proč je dobré efektivně využít dešťovou vodu

Zamysleli jste se, jak lze využít dešťovou vodu na své zahrádce? Především vášniví pěstitelé pokojových rostlin zajisté vědí, že jednou z nejlepších variant je zalévání dešťovou vodou. V čem spočívá účinek dešťové vody? A jak lze k vlastnímu prospěchu využít dešťovou vodu nejen na zahradě? Pokud chcete zahradničit více ekologicky a efektivněji, pak využijte dešťovou vodu. Však s ní můžete zalévat i pokojové rostliny.

Hodnota dešťové vody

Dešťové mraky vznikají odpařováním, čímž by mohla být dešťová voda potenciálně destilovanou vodou, tj. bez rozpuštěných látek. Nicméně v atmosféře dochází ke spojení této vody s různými chemickými látkami. Z čehož vyplývá, že není třeba se obávat z použití dešťové vody, naopak. Jen samozřejmě není vhodná k pití. V případě mimořádného požadavku na kvalitu dešťové vody z mikrobiologického pohledu znečištění je eventuální zařazení UV zářiče do systému pro dezinfekci srážkové vody.

destova voda - Jak a proč je dobré efektivně využít dešťovou vodu

Odchytání a skladování dešťové vody

Nejjednodušším způsobem, jak si udělat dostatečné zásoby dešťové vody, je zachytávání přímo z okapu. Pokud se jedná o plechovou střechu či klasické hliněné šindele, je tak voda vhodná nejen na zalévání, ale i pro další účely využití. V případě asfaltu nebo plechové krytiny natřené barvou, je zde riziko nežádoucích toxických látek. Takováto voda není vhodná ani na zalévání.

Ať už máte tedy nevhodný typ střechy či z jakéhokoliv důvodu to není reálné, nabízí se účinné a spolehlivé řešení a to použití plastového sudu, jenž je lehký, velmi jednoduchý na montáž a údržbu, je zakrytý, není třeba filtr na hrubé nečistoty a nemnoží se v nich ani komáři apod. Voda z takového sudu je vhodná právě na zalévání zahrady, květinového záhonu apod.

Na velikosti nádoby záleží

Ohledně výběru vhodné nádoby pro uchování dešťové vody je nutné vycházet z hlediska jejího maximálního využití, tak rovněž z provozních důvodů, kde je zapotřebí vykompenzovat poměr mezi předpokládanou spotřebou a plněním. Podstatným parametrem pro výpočet vhodné velikosti je plocha, ze které je dešťová voda odváděna, tj. zpravidla se jedná o střechu a také množství srážek, které lze v konkrétní lokalitě předpokládat. Zdá se vám to složité a říkáte si, proč toto vše? Ono je totiž důležité, jak správně dešťovou vodu i skladovat.

Korektní skladování dešťové vody

Zásadní je tento fakt pro udržení kvality zachycené vody, je to především z hygienického důvodu. Není určitě nejvhodnější skladování vody zachycené v nádrži příliš dlouho. Na tuto skutečnost je zapotřebí myslet i v případě dlouhodobější absence, jako je dovolená apod., kdy jste mimo domov. Z tohoto důvodu je ideální před odjezdem nádrž vypustit, vylít. Podstatné je neopomenout i pravidelné zbavení vody hrubých nečistot, jako jsou větvičky, spadané listí apod.

Účinné využití dešťové vody na zahradě

Kdo by neznal zalévání dešťovou vodou z různých nádob, do kterých je voda sváděna a využívána pro venkovní zálivku. Pro zálivku je dešťová voda výhodná především proto, že neobsahuje chlor ani soli, které nedělají rostlinám dobře. Však existují i druhy rostlin, které jsou natolik citlivé, že by se neměly zalévat pitnou vodou, ale právě zvolit dešťovou, jedná se například o azalky, rododendrony, kanadské borůvky.

A zajisté je pozitivní i to, že dešťovou vodu lze použít na mytí automobilu, kdy tak můžete využít lepší variantu po ekologické i ekonomické stránce.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

four + 17 =