pole

Víte, jaký druh půdy máte na své zahradě? Poradíme, jak půdu udělat vhodnou k pěstování plodin

Zajímalo by vás, jakou půdu vlastně na své zahradě máte a jak ji případně vylepšit tak, aby byla vhodná pro pěstování téměř všech plodin? Pak si zkuste porovnat vlastnosti vaší půdy s naším článkem a řiďte se radami, jak půdu zlepšit.

Jílovitá půda

Je nejtěžší ze všech půd. Zadržuje vodu až příliš, vznikají mokřady, rostlinám uhnívají kořeny. Při velkém suchu naopak na povrchu půdy vzniká škraloup. Ani provzdušnění nebývá dobré. Takovouto půdu nejlépe vylepšíte tak, že do ní postupně budete zarývat přírodní hnojivo – kompost, chlévský hnůj. Další možností je zapracovat do půdy křemičitý písek, jeho přítomnost vylepší zejména provzdušnění půdy. Jílovitou půdu také provzdušní pěstování bobovitých rostlin, které do půdy vnesou dusík.

Hlinitá půda

Hlinitá půda má dobrou schopnost zadržovat vodu a dobře udržuje minerální hnojiva. Nevýhodou je, že je méně provzdušněná a na jaře se pomalu prohřívá. K vylepšení kvality hlinité půdy používejte půdní nastýlku/mulčování. Do půdy pak zarývejte spíše koňský hnůj než kravský. Pokud budete takovou půdu pravidelně vápnit, bude i provzdušnění lepší.

půda - Víte, jaký druh půdy máte na své zahradě? Poradíme, jak půdu udělat vhodnou k pěstování plodin

Hlinitopísčitá půda

Jedná se o střední půdu, kde se budou dobře pěstovat veškeré plodiny. Provzdušnění je dobré, minerální hnojiva i chlévský hnůj se udrží v půdě dobře a dlouho. Nevýhodou je, že neudrží dlouho vlhkost a na jaře se zahřívá pomaleji. Půda je sama o sobě kvalitní, ještě o něco ji vylepšíte kravským hnojem a mulčováním, které udrží déle vlhkost.

Písčitá půda

Písčitou půdu poznáte podle toho, že se dobře provzdušňuje, dobře přijímá vodu (déšť) a rychle se zahřívá. Nevýhodou může být, že se stejně rychle také ochlazuje, a vodu a hnojiva špatně zadržuje – protečou až do spodních vrstev. Písčitá půda potřebuje chlévský hnůj, minerální hnojiva jen v malých dávkách a mulčování např. rašelinou.

Rašelinná půda

Nejkyselejší půda, která dobře zadržuje vodu a skvěle váže minerální hnojiva. Využijete ji hlavně pro mokřadní a vřesovištní rostliny. Nevýhodou je špatné provzdušnění a relativní studenost půdy. Zlepšit takovouto půdu je možné vápněním anebo zapracováním hrubého písku.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít