javor strechovity

Proč si jako solitéru do zahrady pořídit právě javor střechovitý

Javor střechovitý je strom, který bude vaši zahradu zkrášlovat od brzkého jara až do zimy. Nejprve rašícími listy, potom živě zbarvenými listy na podzim a nakonec tzv. „hadí kůrou“ v zimě.

Jak javor střechovitý vypadá

Javor střechovitý (Acer tegmentosum) je strom, který pochází z Číny, dosahuje výšky maximálně 10 metrů, má zajímavou „hadí kůru“, která je bíle pruhovaná na zeleném podkladě a její povrch působí jako povoskovaný. Je zcela otužilý, jen listy, které raší velmi brzy na jaře, mohou namrzat. Listy jsou velké až 15 cm, a jsou tedy velmi efektní. Koruna je pravidelná a poměrně hustá.

Jaké stanoviště potřebuje

Javor střechovitý potřebuje vlhčí polostinné stanoviště, a půdu propustnou a nezamokřenou. Vlhkost potřebuje zejména ve vzduchu. Jediné, co nesnáší, je sluneční úpal v horkém létě. Je plně mrazuvzdorný (až do -29°C), ovšem lepší je zvolit stanoviště mimo mrazivý vítr.

javor - Proč si jako solitéru do zahrady pořídit právě javor střechovitý

Zdroj foto: pixabay

Kultivary

I v rámci tohoto stromu se můžete vzácněji setkat s kultivary. Jedním z nich je Joe Witt, který dorůstá také 10 metrů, korunu má kulovitou, kmínky jsou zelené a více nápadně bíle pruhované. Druhým zajímavým kultivarem je White Tigress, který může tvořit jak strom, tak i keř, obvykle několikakmenný, dorůstá též 10 m, borka je zelená s bílými pruhy, listy jsou 12–16 cm velké.

Množení

Nevýhodou může být poměrně těžké množení vegetativní cestou, a proto se možná tolik nepěstuje. Avšak pokud seženete tento javor v zahradnictví, nebojte se jej na zahradu zasadit. V některých zahradnictvích se dají sehnat i semena, ovšem při pěstování ze semen se obrňte trpělivostí.

Zajímavost

Tento javor je vhodný i pro pěstování bonsají, dobře se tvaruje a pomalu roste.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář