Jde o tradiční staročeskou pochoutku, která se v posledních letech vrací na vánoční trhy, ale i na regály našich supermarketů stále častěji. Nebojte se a kupte si domů menší pytlík těch neupravených. Poradíme vám, jak se dají jedlé kaštany využít v kuchyni tak, aby zachutnaly celé rodině.
Dodržovat tradice našich předků se vyplatí ještě z dalšího důvodu. Jedlé kaštany totiž obsahují množství cenných vitamínů a minerálů. Mezi ty nejvýznamnější patří: vitamín A, vitamín C, vitamíny skupiny B, fosfor, kalcium, magnezium, železo , draslík a síra. Díky nim jedlé kaštany působí příznivě zejména:
- na mozek
- proti únavě a stresu
- proti problémům s pamětí
- proti úzkosti
- proti kardiovaskulárním a respiračních chorobám
- zlepšují kvalitu vlasů a kůže
- čistí játra
- působí proti průjmu (díky vysokému obsahu tříslovin)
Jsou vhodné i pro osoby s nejrůznějšími dietními omezeními, zejména celiaky, diabetiky, alergiky apod. Bez nadsázky je můžeme zařadit i mezi tolik oblíbené superpotraviny. Škoda jen, že jsou k dostání pouze v některých částech roku.
Pokud ovšem vlastníte svůj vlastní jedlý kaštan nebo máte přístup k některému volně rostoucímu (dost času bývají přístupné plody jedlých kaštanů zasazených v parcích nebo v opuštěných zahradách a sadech), můžete si zásobu chutných a zdravých plodů připravit na celý rok. Stačí jedlé kaštan uvařit podle návodu níže, a pak je uskladnit v mrazničce. Vydrží tu bez úhony po celý rok, aniž by ztratily cokoliv ze svých tolik oceňovaných vlastností.
Pozor si dejte už při nákupu
Jedlé kaštany lze konzumovat pouze tepelně upravené. To však neznamená, že byste si při nákupu měli dávat menší pozor, naopak. I když na to nevypadají, mají bohužel celkem měkkou skořápku, jakákoli chyba při skladování tak otevírá cestu mnoha nepříjemným plísňový nákazám. Kromě bílého povlaku se takový problém projeví i černými skvrnami na kaštanech. Proto vždy kupujte jen plody tmavě hnědé a lesklé.
Doma je urychleně zpracujete – nejlépe do týdne. Během této doby je uchovejte v chladničce. Pokud termín nestihnete, uložte je do mrazničky, a to buď syrové nebo ještě lépe uvařené a zbavené slupek. Jak na to vám prozradíme na následujících řádcích.
Jedlé kaštany – recepty na přípravu
Jedlé kaštany vždy dobře omyjete a osušte. Poté vezměte ostrý nůž a na horní straně (špičaté) je nakrojte do kříže, a to přibližně jeden centimetr na délku a jeden centimetr do hloubky. Nebojte se, jde to velmi dobře a pokud by přece jenom ne (některé odrůdy jedlých kaštanů mohou být tvrdší), namočte je na několik hodin do studené vody.
Chutné kaštany pro rychlou konzumaci aneb kouzlo pečeného vánočního zázraku
Stačí čtvrthodina v troubě a máte hotovo. Ano, tak jednoduchá je příprava jedlých kaštanů. Stačí vzít ty nařízlé, křížem nahoru je položit na plech vyložený pečícím papírem a vložit do trouby rozpálené na 220°C. Během 10-15 minut budou hotové. Vyplatí se je sledovat. Upečené kaštany na povrchu lehce zhnědnou, slupka jim začíná praskat sama od sebe a samozřejmě velmi příjemně voní. Přepečené kaštany naopak zčernají a leckdy jim k tomu stačí i minutka navíc – zejména v zadní částí trouby.
Upečené kaštany rychle zbavíme slupky. Vložíme je do utěrky a rozdrtíte ji válením třeba o desku stolu. Jakmile vychladnou, dělalo by se totéž už mnohem hůř. Můžeme okamžitě konzumovat jen tak nebo se špetkou soli.
Vařený kaštan jako ideální základ pro další vaření
Chcete-li z kaštanů udělat pyré do polévky nebo omáčky, vyplatí se je předem předvařit. Hoďte je tedy do hrnce s vroucí vodou a vařte 20 minut na mírném plameni. Poté odstavte a nechte 7 minut odpočívat pod pokličkou. Nakonec zbavte kaštany tuhé slupky a rozmixujte s trochou vody na hustou kaši. Hodí se do krémových polévek, do cukroví nebo třeba do nádivky A recept na jednu obzvláště chutnou vám ihned představíme.
Sváteční nádivka z jedlých kaštanů
Upečte si ji jen tak v ohnivzdorné misce, naplňte s ní kuře nebo ji zarolujte třeba do vepřového masa. Základní recept na nádivku z jedlých kaštanů však zůstává pořád stejný. Budete potřebovat:
- 250 g jedlých kaštanů (uvařených a oloupaných
- 2 rohlíky
- 200 ml mléka
- 2 vejce
- 1 lžíce hladké petrželky
- 50 gramů másla
- špetku muškátového květu
- podle chuti bílý pepř a sůl
Vařené kaštany rozmixujeme nebo nastrouháme najemno. Rohlíky nakrájíme na kostky a vložíme do misky s mlékem. Máslo utřeme se žloutky, z bílků vyšleháme tuhý sníh. Všechny suroviny spojíme do nádivky, nakonec lehce vmícháme sníh z bílků. Pečeme ve vymazaném plechu asi 20 minut při 180 °C.
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz