Skvrny na zahradním nábytku: Jestliže svou zahradu využíváte jen z poloviny tak intenzivní, jak byste si přáli, určitě už na jednom či dvou kusech nábytku vytvořily nehezké skvrny, které se za nic na světě nechtějí, pustit. Pokud však zůstáváte, co stojí za jejich vznikem a na jakém typu dřeva ulpěly, pak máte napůl vyhráno.
Dnes se budeme věnovat největším typům skvrn, které se objevují na dřevěném zahradním nábytku. Skvrny od krve, mléka nebo vody, ale také otisky prstů na lakovaných površích nebo dokonce nevzhledné škrábance. Najděte si svou noční můru a zjistěte, co na ni platí!
Skvrny od vody umí být velmi zákeřné
Největší potíže udělá voda zpravidla na nábytku voskovaném. Ten musíte před samotným čištěním nejdříve perfektně zbavit prachu. Poté si vyzkoušelmýdlový roztok a flek od vody co nejlépe rozmyjte bavlněnou textilií, kterou jste v tomto roztoku namočili. A posledním krokem k úspěchu je vazelína, kterou je třeba postižené oblasti rozleštit. Na rozleštění si vezměte k ruce utěrku z mikrovlákna.
Trochu jinak je třeba přistupovat ke skvrnám od vody na lakovaném povrchu. Tady byste nábytku vazelínou spíše uškodili. Proto raději použijte směs vody a lihu, případně specializovaný prostředek na dřevo nebo polituru na nábytek z obchodu. Obojí by mělo pomoci stejně efektivně.
Na krev pomůže pouze studená voda
Úrazy nejsou na zahradě právě vzácné. Pokud se vám nějaký stane, zapomeňte na agresivní čisticí prostředky. Ty by pouze způsobily sražení bílkovin v krvi a takovou skvrnu byste později neodstranili dost možná vůbec. A stejně je na tom horká voda. Proto použijte textilii, namočenou ve studené vodě a místo vytrvale třete, dokud krev nepustí.
Nejlépe se samozřejmě čistí čerstvé skvrny. Čím starší jsou, tím vyšší úsilí musíte vynaložit. Vyčištěné místo však nikdy nenechávejte zaschnout – hrozily vám pro změnu nehezké fleky od vody. Vždy ho co nejlépe vysušte papírovým kapesníčky nebo utěrkami.
Na mastnotu použijte oxid hořečnatý
Jde o čistidlo, které by vám v zahradní kuchyni rozhodně nemělo chybět. Mastnota se totiž do dřeva dokáže vsáknout opravdu dokonale a jen tak něco ji odtud nedostane. Pokud si však v obchodech pořídíte oxid hořečnatý a smícháte se společně s vodou do suché pasty, nemusíte zoufat. Musíte však být trpěliví. Směs je nutné nechat na postiženém místě dokonale zaschnout a poté odstranit štětečkem. V případě potřeby zopakujte.
Naopak použití nejrůznějších rozpouštědel vhodné není. Až příliš odstraní totiž spolu s mastnotou i lak nebo jinou povrchovou vrstvu dřeva, nebo často změní jeho barvu.
Inkoust? Najděte ve spíži citronovou
Tento postup se bude hodit spíše lidem, kteří si do zahradní kuchyně připraví nějaký bazarový nábytek a odstraní staré černé skvrny podivného důvodu. Je totiž docela možné, že jde o inkoust a na ten platí stará dobrá kyselina citronová. Vytvořte z ní roztok a postižené místo trpělivě přetírejte bavlněnou utěrkou. První výsledky mohou být patrné až po několika minutách, takže to určitě předem nevzdávejte.
Co pomůže na skvrny od mléka?
, který nanesete neředěný přímo na skvrnu a necháte chvíli působit. Poté dočistěte vodou a vysušte papírovými ručníky. Pro jistotu si však celý postup nejdříve vyzkoušejte na skrytém místě, protože dokáže být opravdu agresivní. líh
Další možnosti je aplikace již zmíněné politury na nábytek . Postupujte podle návodu.
Skvrny od ovoce vyčistí třeba savo
Zejména letní bobuloviny mají tendenci nehezky zbarvit vše, co se jim postaví do cesty. A jak si s nimi poradit? Skoro zázračné účinky má v tomto případě chlornan sodný, který obsahuje třeba tolik oblíbených savo.
Chlornan nebo také louh sodný je třeba smíchat s teplou vodou a opatrně ho odstranit na skvrny. Musí trvat několik hodin, takže opět doporučujeme provést jeho první aplikaci na méně viditelném místě a zhodnotit výsledky. Po několika hodinách opláchněte teplou vodou a podle potřeby opakujte.
Špatnou zprávou je, že tento postup nejvíce funguje na předměty, které je do roztoku možné namočit celé. Jakmile roztok chlornanu zaschne, přestane působit. To můžete vyřešit bud přiloženou vlhkou utěrkou nebo Pravidelným obnovováním. I tak ale půjde nejspíš o velmi úmorný proces.
Skvrny na nábytek od krému na boty
Máte venku starý botník? Vraťte mu lesk za pomoci petroleje nebo terpentýnu. Stačí do nich namočit utěrku a několik minut fleky od krému pečlivě drhnout. Měly by pustit zcela bez zbytku.
Škrábance na nábytku nemusíte řešit jen jeho zbroušením
Při čištění nejrůznějších skvrn nejspíš narazíte i na mnoho škrábanců. Ty malé není třeba řešit, ovšem dlouhé světlé čáry dokáží první dojem z vašeho zahradního posezení zcela upozadit. Jako první pomoc pomůže černý čaj. Vezměte velký hrnek, vložte do něj tři sáčky čaje a přelijte vroucí vodou. Počkejte, až vychladne, sáčky vyždímejte a do vzniklé tekutiny namočte bavlněný šátek. Škrábance přetřete a nechte zaschnout.
Pokud se černému čaji odmítne poddat, musíte nastoupit s trochu těžší kalibrem. Do nádobky s rozprašovačem nalijte 50 ml olivového oleje, 5 ml citronové šťávy a 150 ml vody. Důkladně promíchejte a nastříkejte na škrábance. Nechte chvíli působit a pak rozleštěte jemným hadříkem – nejlépe z mikrovlákna. Na první pohled nebude žádný poškození nábytku znát.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz