lukuma

Lucuma slouží jako čisté přírodní sladidlo a dokáže zlepšit naší pleť

4.7.2018
2 761 Zobrazení

Lucuma je plod rostliny Pouteria lucuma, která pochází z Peru. Jedná se o velmi aromatické ovoce, která má chuť a vůni připomínající javorový sirup a karamel. Ovoce má žlutooranžovou barvu, která je podobná dýni. K čemu nám ale může být lucuma dobrá?

Odkud pochází

Lucuma pochází z Peru (byla nazývána jako „zlato Inků“), dnes je rozšířena i v Ekvádoru a Chile. Je to subtropické ovoce, které roste v nadmořské výšce 1000–2400 metrů. V oblasti, kde je domovem, je rozšířena od pravěku, kdy byla často zobrazována v podobě kreseb na keramice apod.

lukuma tropical.theferns.info  218x300 - Lucuma slouží jako čisté přírodní sladidlo a dokáže zlepšit naší pleť

Zdroj foto: tropical.theferns.info

Co lucuma obsahuje

Lucuma obsahuje zejména beta-karoten, vitamín B1, B2 a B3, fosfor, uhlohydráty, vlákninu, železo, draslík, sodík a vápník. Má nízký obsah tuku a naopak vysoký obsah antioxidantů.

Proč je lucuma tolik zdravá

Lucuma slouží jako čistě přírodní sladidlo bez vedlejších účinků, které se objevují při konzumaci bílého (řepného) a hnědého cukru a umělých sladidel. Dále posiluje náš imunitní systém, působí protizánětlivě, urychluje hojení špatně se hojících ran a zlepšuje texturu naší pleti.

Do čeho je možné lucumu přidávat

Lucuma je vhodná do zmrzlin, dezertů a dalších sladkostí, protože se vhodně doplňuje s mlékem. Dále se prášek z lucumy přidává do dětských příkrmů, obilných kaší a cereálií. Také je možné ji dávat do koktejlů, jogurtů, pudinků a sladkých nápojů. Hodí se i pro vegetariány a vegany a vůbec pro lidi dodržující zdravý životní styl. Je to sladidlo vhodné pro diabetiky i celiaky – neobsahuje lepek. A je vhodná pro děti i těhotné a kojící ženy.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

2 Komentářů

Zanechte komentář