karambola

Ochutnejte karambolu neboli čínskou hvězdici. A s námi si ji můžete i vypěstovat

29.12.2018
10 549 Zobrazení

Karambola čili čínská hvězdice je plod, který rozhodně nepřehlédnete. Mívá žlutou barvu a hlavně hvězdicovitý tvar, který ji předurčuje ke zdobení nápojů, koktejlů i dezertů.

Jak chutná a co obsahuje

Karambol je několik druhů, a tak se chuť může pohybovat od příjemně sladké až po štiplavě kyselou. Vůni však mívá po jasmínu. Bez ohledu na sladkost či kyselost obsahuje toto ovoce mnoho vitamínu C, dále vitamín A, vápník, hořčík, železo, fosfor a vlákninu. Je to ovoce, které posílí vaši imunitu a je velmi vhodné do redukčních diet. Za zmínku stojí, že se z ní využívají i listy – jako obklady při bolestech hlavy, nebo dřevo, ze kterého se v místě původu (Číně) vyrábí nábytek.

Jak ji skladovat a jak konzumovat

Karambola se sklízí nezralá, aby zvládla transport, a i uchování je lepší v chladu a temnu – pak vám vydrží nejdéle. Jakmile je zralá, což poznáte podle hnědých žeber, stačí tyto hnědé proužky odstranit a karambolu nakrájet na hvězdičky. Ty pak můžete konzumovat čerstvé, do salátů, zdobit jimi poháry, koktejly a dezerty, ale můžete je zkusit i grilovat či gratinovat.

nská hvězdice - Ochutnejte karambolu neboli čínskou hvězdici. A s námi si ji můžete i vypěstovat

Pěstovat ji lze i doma

A jestli vás napadlo, že byste si tuto krásnou rostlinu pěstovali doma, není to nemožné. Kupte si přímo naroubovanou rostlinu, která se celým jménem jmenuje Averrhoa karambola. Miluje slunné stanoviště, půdu zvolte propustnou, nejlépe směs zahradního substrátu, písku a rašeliny, na dno květináče umístěte drenáž z oblázků, protože rostlina nesnáší přemokření – na druhou stranu potřebuje docela dost zalévat. V létě ji můžete letnit, ale raději ve fóliovníku.

Co rostlina nesnáší

Averrhoa karambola nesnáší jen tři věci: časté přesazování a přemisťování, a dále chemické postřiky a zejména v zimě větrání a průvan. Jestliže se jich vyvarujete, budete se těšit jak z ozdobné rostliny, tak z každoroční úrody plodů.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář