avokádo

Jak vypěstovat avokádo z pecky

Avokádo je vlastně plodem rostliny s krásným názvem – hruškovec přelahodný. Když si kupujete avokádo, zkuste, je-li správně zralé – takové by mělo být měkké a pružné na omak.

Původ avokáda

Avokádo je původem ze Severní a Jižní Ameriky, kde dorůstá až 15 m. Indiáni jej znali již před mnoha tisíci lety a předpokládá se, že právě avokádo je jednou z nejdříve pěstovaných kulturních plodin.

Jak správně pecku zasadit

Pecku opatrně vyjměte z plodu, abyste ji nepoškodili, očistěte ji a zasaďte špičkou nahoru do univerzálního zahradnického substrátu. Jediné, co potřebujete k úspěšnému klíčení, je udržovat substrát nepřetržitě vlhký a poměrně vysokou teplotu (kolem 25 °C).

avokádo z pecky - Jak vypěstovat avokádo z pecky

Jak se starat o vzrostlou rostlinu

Avokádu obvykle stačí neustále vlhký substrát, vysoká vlhkost vzduchu (ideální je zimní zahrada, v bytě doporučujeme rostlinu dodatečně rosit), teplota okolo 20 °C. V létě je dobré rostlinu letnit, ale nikdy ne na přímém slunci. Hnojit nemusíme na začátku, když je substrát nový, poté přihnojujeme ve vegetačním období jednou za 14 dní.

Kdy můžeme očekávat plody

Avokádo začne plodit nejdříve čtvrtým rokem po vysazení, a to i v pokojových podmínkách. I pokud nejsou květy opyleny, stejně se dočkáte bezpeckatých plodů, které jsou tvarem podobné okurce. Tomuto jevu se odborně říká partenokarpie a kromě avokáda jej vykazují i fíkovníky.

Přesazování

Hruškovec můžeme přesazovat, je-li to potřeba, do větší nádoby cca jednou za 2 roky. Postupujeme opatrně, abychom nepolámali větvičky ani kořeny. V případě potřeby můžeme větvičky i kořeny zastřihnout.

Choroby a škůdci

V našich podmínkách nemá avokádo žádné choroby a škůdce, kteří by jej napadali. Dáváme tedy pozor jen na dostatečně vlhkou půdu, aby nám nežloutly a neopadávaly listy.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít