Kontryhel je bylinka, u které se sbírá kvetoucí nať a jejíž doba sběru co nevidět začne. Měli byste vědět, že kromě vlivu na ženské nemoci má mnoho dalších účinků, a proto je dobré si jej v přírodě nasbírat a poté třeba usušit, abyste jej mohli používat po celý rok.
Co se sbírá a proč
Jak již bylo řečeno výše, z kontryhele se sbírá kvetoucí nať, a to i přes to, že nejčastěji nás upoutají vějířovité listy. Sbírá se od dubna do června. Kvetoucí nať obsahuje třísloviny, hořčiny, kyselinu salicylovou, silici a minerální látky a vitamín C. Látky mají protizánětlivé účinky, močopudné a stahující účinky. Kontryhel tlumí gynekologické krvácení a tiší menstruační bolesti. Kromě toho příznivě ovlivňuje psychiku – je vhodný pro ženy v klimakteriu. U žen, které jsou náchylné k potratu, zpevňuje svaly podbřišku. Používá se však také zevně, a to jako kloktadlo po vytržení zubů, nebo na výplachy a koupele při výtocích, gynekologických zánětech, svědění a hemoroidech.
Čaj proti silné menstruaci
1 díl kontryhele + 1 díl řebříčku + 1 díl měsíčku přelijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Po přecezení pijeme až 2 šálky denně při potížích.
Čaj pro zpevnění svalů v podbřišku v těhotenství a po porodu
1 lžíci řezané suché natě kontryhele přelijeme šálkem vroucí vody a nechám asi 15 minut louhovat. Přecedíme a pijeme vlažné, jeden šálek denně od třetího měsíce těhotenství a ještě asi 14 dní po porodu.
Odvar z natě kontryhele ke koupelím a obkladům
3 lžíce sušené natě kontryhele necháme přejít varem v 0,5 litru vody. Necháme louhovat 15 minut. Poté přecedíme a nalijeme do koupele teplé maximálně 37 °C. Koupel by neměla přesáhnout 15 minut. Je vhodná při gynekologických potížích, výtocích, hemoroidech nebo svědění. Tentýž odvar se používá i k obkladům – například na svědící místa na kůži.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz