kovové prvky

Kovové prvky v zahradě

Nejen dřevo a kámen, ale i kov má v našich zahradách nezastupitelné místo a svůj specifický význam. Kovové prvky mají dlouhou životnost, poměrně dobře odolávají povětrnostním vlivům a vnášejí nádech romantična do každé zahrady.

Co může být v zahradě kovové

V zásadě platí, že do zahrad se hodí jak malé kovové prvky, tak i velké kovové konstrukce. K těm malým patří konev, kovové zahradní nádoby, korouhvička ukazující směr větru, poštovní schránka a další. K těm velkým počítáme kovovou pergolu, kovové konstrukce na větší pnoucí rostliny, kovový nábytek či kovový přístřešek na auto.

Jaký kov zvolit do zahrady

Obecně se doporučuje volit jeden druh kovu, aby se různé kovy navzájem „netloukly“. Na zahradu, tedy do venkovních podmínek se hodí zejména hliník a ocel. Někdy je z důvodu ceny kov kombinován i s platem nebo dřevem.

konev stará - Kovové prvky v zahradě

Jak se o kovové prvky starat

Ačkoliv jsou kovové prvky dlouhověké, je třeba se o ně čas od času starat. Zejména starší kovové věci musíme zbavit nečistot (alespoň malým koštětem), odstranit rez (smirkovým papírem nebo bruskou) a znovu natřít ochranným lakem nebo barvou – nejlépe ve dvou nátěrech. Při natírání dbáme na to, aby nebylo ani příliš chladno, ani příliš teplo (ideální teplota je mezi 10–25 °C), a také nesmí pršet, resp. vlhkost vzduchu by neměla přesáhnout 75 %.

Kov a ostatní materiály

Nesporně největší výhodou kovu je to, že se dá kombinovat prakticky se všemi ostatními materiály. Můžete mít kovový zahradní nábytek s dřevěnými prvky (opěrky na ruce), kovové osvětlení s prosklenou lucerničkou, kovovou pergolu s plastovými výplněmi, ratanový sedák na kovové konstrukci atd.

Vhodně zakomponované kovové prvky pozvednou vaši zahradu na zcela novou úroveň.

 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář