vratič

Vratič obecný , je nejen léčivá, ale také jedovatá bylinka

Výrazná bylinka, která kvete na loukách po celé léto a má žluté nezaměnitelné kvítky, se jmenuje vratič obecný. Právě proto, že je současně léčivý i jedovatý, nedoporučuje se jeho užívání, a to zejména vnitřně. Seznamte se s touto bylinkou podrobněji.

Co vratič obsahuje a co se sbírá

Léčivka se používala již ve středověku, a to po celé Evropě. Sbírají se zejména listy anebo bohatě kvetoucí nať. Celá bylina má přirozeně žlutou barvu, voní po kafru a chutná hořce a peprně. Obsahuje zejména silice, které však kromě terpenických složek, borneolu a kafru obsahují i jedovatý thujon, který může při předávkování způsobit křeče, zástavu dechu až smrt. Dále obsahuje také hořčiny a alkaloidy.

Jaké má bylina účinky

Silice vratiče mají protihlístové a antibakteriální účinky, nálev se používal proti roupům a škrkavkám. Kromě léčení lidí se tytéž vlastnosti využívaly při léčení zvířat, ovšem předávkování způsobovalo příznaky podobné vzteklině. V lidovém léčitelství se také tinktura z vratiče používala zevně jako mazání na revmatické potíže.

vratič 300x200 - Vratič obecný , je nejen léčivá, ale také jedovatá bylinka

Použití vratiče dnes

Dnes se doporučuje používat vratič obecný zejména do kytic, které vydrží po celou zimu, protože bylinka neztrácí svou barvu ani po usušení. Také je vhodný jako odpuzovač hmyzu – much, komárů, pěstovaný na zahradě dokonce odpuzuje mšice. Jediné, co by se z vratiče mohlo v současné době používat bez vedlejších účinků, je vratičová mast – ovšem pouze na zevní použití.

Mast z vratiče obecného

Mast z vratiče obecného si vyrobíte podobně jako ostatní masti z bylinky a čistého vepřového sádla nebo kosmetické vazelíny. Masťový základ rozehřejete, ponoříte do něj nastříhanou nať bylinky a necháte ztuhnout. Po cca 48 hodinách mast znovu rozehřejete a přecedíte přes vhodné plátýnko nebo hustý cedník. Mast dáte do kelímku, kde ji necháte ztuhnout. Uchovávejte v chladu a temnu. Používejte na revmatismem postižená místa nebo na špatně se hojící rány. Můžete také mastí namazat podbřišek při menstruačních bolestech.

Důrazně však varujeme před tím, používat vratič vnitřně!
 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář