mahonie kvet

Mahonie-nenáročný keř, který bude ozdobou podzimních dekorací

Mahonie je nenáročný stálezelený keř, kterým můžete vyplnit i stinná místa. Je skromný a má tu výhodu, že neprochází vegetačním klidem, tudíž je zdobný po celou zimu. Co je dobré o mahonu vědět?

Mahonie nebo také mahon, celým jménem mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) je stálezelený keř, patřící do rodu dřišťálovitých. Pochází ze západní části Severní Ameriky. U nás se pěstuje přibližně od poloviny 19. století, vysazuje se do parků jako okrasný keř. Stává se, že zplaňuje. Je to odolná rostlina, obsazuje i místa, kde by se mnohostatním nedařilo.

Jak mahonii poznáme

Stálezelený keř dorůstá 1-2 m, jejich větve jsou dřevnaté a nemají trny. Má tmavozelené listy na okrajích trnité. Na podzim se často zbarvují do hnědých a červených odstínů. Kvítky mají sytě žlutou barvu a jsou drobné. Jsou však nápadné, protože vyrůstají v bohatých hroznech. Těšit se z nich můžeme v průběhu dubna a května. Jakmile odkvetou, mění se v tmavě modré bobulky, ty zůstávají na větvičkách po celou zimu.

Bobulky jsou potravou pro ptáky, pro člověka jsou mírně jedovaté. U nás není zvykem je sbírat, ale v Severní Americe se běžně zpracovávají do marmelád nebo želé. Pokud si nejste jistí, zavítejte na stránky toxikologického informačního střediska, plody mahonie jsou zařazeny mezi téměř nejedovaté. Po požití většího množství nebo tepelně neupravených mohou způsobit zažívací potíže.

mahonie 450x600 - Mahonie-nenáročný keř, který bude ozdobou podzimních dekorací

Zdroj foto: H. Zell, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Mahon jako podsadba i solitéra

Keřík má poléhavý růst, můžeme ho uplatnit jako předsadbu nebo podsadbu pod volně rostoucí živé ploty nebo stromy. Zaplní stinnější místa zahrad a své využití najde i jako půdo-pokryvná rostlina. Vytvoří také pozadí letničkám nebo trvalkám, kterým se daří ve stínu.

Jak na pěstování mahonie

Mahon toho ke svému růstu příliš nepotřebuje. Na intenzitu slunečního záření je nenáročný. Bude se mu dařit jak na slunném stanovišti, tak i ve stínu. Je však citlivý na vláhu, pokud je suchá zima, budete ho muset zalévat.

Ocení propustnou a na živiny bohatou půdu. Zeminu udržujeme neustále přiměřeně vlhkou. Pokud je půda dostatečně výživná, není nutné hnojit. V opačném případě dopřejeme rostlině hnojivo pro okrasné listnaté dřeviny.

Řez snáší poměrně dobře. Pravidelné zastřihávání mahonu neublíží, naopak můžete dobře udržovat požadovaný tvar. Pokud zastřihnete příliš, zase vám rychle obroste. Jestliže přijdou skutečně silné mrazy, mohou listy opadat, ale rostlina je odolná a zase na jaře vyraší. V zahradnictví narazíte na několik odrůd a kultivarů.

Oblíbený keř floristů

Má nádherné lesklé listy, které vydrží dlouho svěží i po utrhnutí. Její plody jsou neméně zajímavé. Floristé mahonii velmi rádi využívají do vazeb, je takřka nenahraditelná. Dá se aranžovat do kytic, vazeb i věnců. Velmi často ji můžeme spatřit v dušičkových nebo podzimních dekoracích.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář