Mečíky (gladioly) patří k oblíbeným květinám. Aby vám i příští rok krásně kvetly, je třeba se o hlízy správně postarat, právě teď je nejvyšší čas.
Hlízy těchto rostlin pochází z jižní Ameriky a některé ze západní Evropy, nesnesou mráz, proto se musí každoročně sklízet a připravit jim přes zimu správné podmínky.
Jak čistit hlízy
V okamžiku, kdy mečíkům začne nadzemní část žloutnout, vidlemi je opatrně vyrýpněte z půdy. Ideální je, pokud je sucho, ze suché půdy půjdou vyjmout snadněji. Budou se vám také lépe čistit a uskladňovat. Když se pustíte do čištění hlíz, pracujte opatrně, nesnažte se za každou cenu odtrhnout odumřelé části od nových. Pokud možno je nechte nějaký ten den ještě vyschnout, abyste nepoškodili nové hlízy. Nejprve vyzkoušejte oddělit je od sebe, pokud to jde bez problémů, můžete začít.
Hlíza se skládá z hlízy staré a různě velkého počtu nových. Dalšími částmi jsou kořeny a brut. Tyto všechny části od sebe oddělte. Starou část s kořeny vyhoďte. Zbyde vám nová hlíza a brut. Při čištění odstraňte i nejvrchnější slupku z nové hlízy (může se z ní šířit houbová infekce). Lze odstranit všechny slupky, snadněji provedete kontrolu stavu hlízy, ale může vám rychleji sesychat. Očištěné hlízy nechte ještě týden doschnout při 15-200 C.
Jak hlízy uskladnit
Po dosušení hlízy uložte do bedničky nebo krabice při stálé teplotě 5-80 C, ideální vlhkost vzduchu je 65-70 %. V místnosti by měla být také cirkulace vzduchu. Samozřejmostí by mělo být označení jménem odrůdy. Brut uložte do papírových sáčků a nechte při pokojové teplotě a suchu do jara.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz