sípek

Jak si vyrobit domácí šípkový likér

18.12.2018
1 258 Zobrazení

Šípků se letos urodilo poměrně dost, a to i přes velmi suché léto. Protože na většině míst už prošly šípkové plody i přemrznutím, vyrazte s košíčkem do přírody a nasbírejte si je na lahodný šípkový likér.

Kde šípky sbírat

Šípky sbírejte pokud možno v čistém prostředí, daleko od silnic, dálnic a průmyslových ploch. Nejlepší kvalitu budou mít v lese, u lesa, na loukách…ovocný čaj - Jak si vyrobit domácí šípkový likér

Co budete na šípkový likér potřebovat

Na šípkový likér si připravte:

  • cca 700 g šípků,
  • cca 600 g cukru (krupice, hnědý cukr),
  • 1 litr kvalitního alkoholu (pálenka – meruňkovice, hruškovice, slivovice, lze i vodka),
  • popř. celá skořice, hřebíček.

A jaký je postup

Šípky očistíme, nejlépe tak, že každý plod zbavíme bubáčku. Pokud se vám to zdá příliš zdlouhavé, můžete také ve větším plátně šípky protřepat, aby se zbavily suchých částí lístků. Potom šípky nasypeme do větší skleněné nádoby, zasypeme cukrem, případně přidáme celou skořici a pár hlaviček hřebíčku a zalijeme alkoholem. Necháme stát při pokojové teplotě asi 3 týdny, občas můžeme protřepat. Po maceraci přecedíme likér přes hustý cedník nebo jemné plátýnko. Možné je obojí, protože plátýnko zachytí i drobné chloupky, které se uvolnily zevnitř šípků.

Podávání likéru

Likér se dá užívat horký i studený. Horký např. v podobě grogu – pak jej můžeme dosladit medem a přidat pár kapek citronové šťávy.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít