moznosti zastineni pergoly

Možnosti, jak zastínit pergolu

Ke každé zahradě patří i venkovní posezení – ideálně pergola. Pergola může mít různé podoby, v dnešní době jsou oblíbené hliníkové pergoly, každopádně lidé stále řeší, jak pergolu zastínit. Když totiž není pergola zastíněná, uprostřed léta je v ní příliš horko, přitom v létě člověk na zahradě sedí nejraději a nejčastěji. Pojďme se podívat na několik způsobů, jak pergolu zastínit.

Stínění můžeme rozdělit na boční a horní. Pro boční stínění se nejlépe hodí žaluzie nebo rolety. Horní stínění někdy zajišťuje samotný typ střechy (posuvná střecha, otočné lamely apod.), případně markýzy, plachty nebo speciální žaluzie. Některé firmy vám vyrobí stínění přímo na míru. Když si necháte vyrobit hliníkovou pergolu, určitě vám poradí i s jejím zastíněním.

pergola s roletou - Možnosti, jak zastínit pergoluBoční stínění

Ať už máte pergolu zasklenou nebo nezasklenou, můžete k bočnímu stínění použít screenové rolety, které fungují jako venkovní rolety. U zasklených pergol se často používají plissé žaluzie, vnitřní vertikální žaluzie nebo i elegantní závěsy. Výhodou je, že obvykle stačí vyřešit stínění jen z jedné nebo ze dvou stran, podle toho, jak do pergoly přes den svítí slunce.

pergola s markyzou - Možnosti, jak zastínit pergoluHorní stínění

Když je střecha skleněná nebo polykarbonátová, potřebuje i horní stínění. Tady jsou výbornou variantou markýzy. Klasická výsuvná markýza může být vybavena speciálními čidly, takže se bude sama automaticky vytahovat a zatahovat podle počasí. Nebo ji můžete sami jednoduše ovládat dálkovým ovladačem.

Stromy a popínavé rostliny

Nejlepší stín však nabízejí bezesporu vzrostlé stromy. Ideálně listnaté, aby nezastínily pergolu i v zimě, kdy se každý kousek sluníčka užíváme. Můžete vedle pergoly strom zasadit nebo ještě lépe postavit pergolu pod stromem. Další variantou je nechat pergolu včetně střechy zarůst popínavkou (třeba oblíbená vistárie) nebo třeba vinnou révou. Přírodnímu zastínění se totiž žádná stínící technika nevyrovná.

TIP: Podívejte se na tipy, jak proměnit zahradu v luxusní oázu klidu.

———-Komerční článek———-

Zanechte komentář

eighteen + fourteen =