naradi

A nářadí ještě jednou: jak jej opravit a kdy koupit nové

O tom, jaké nářadí vám nesmí na zahradě chybět, jsme už psali. Co ale dělat, když se vám nějaké nářadí zničí, poškodí apod.? Máte v podstatě 2 možnosti: buď opravit ho svépomocí, anebo si koupit nové, pokud možno s lepšími užitnými vlastnostmi.

Oprava svépomocí

Jaké nářadí si můžete opravit sami? Sem patří především výměna násady u kteréhokoliv nářadí. Násadu vyměňujte vždy, když je poškozená, může způsobit záděry, je nalomená apod. Výměna násady je velmi jednoduchá, jen se snažte přizpůsobit délku nové násady výšce osoby, která s ní bude pracovat.

Chybějící kolíčky u dřevěných hrábí také zvládnete vyměnit sami. Zručný kutil si je dokáže i vyrobit – měly by být ale z tvrdého dřeva, aby vydržely.

Sekeru, která se otupila, můžete sami nebo s pomocí šikovného souseda nabrousit na brusce.

hrabe - A nářadí ještě jednou: jak jej opravit a kdy koupit nové

Zdroj foto: envato

Co raději nakoupit nové

Nové raději kupte všechny druhy zahradnických nůžek, pokud už ty staré dosloužily. Dále i protékající konev bude potřeba nahradit novou, nejlépe pozinkovanou, která vydrží déle. Sázecí lopatky kupujte také raději z tvrdých plastů nebo kovové. Levné sázecí lopatky se často při namáhavé práci ohnou nebo zlomí. Při nákupu nového rýče a rycích vidlí dbejte na to, aby spodní část byla vyrobena z tvrdé a kvalitní oceli. Násada by měla být nejlépe z jasanového dřeva (vydrží a nezpůsobuje záděry) a pak záleží na vás, jestli se vám lépe drží násada, která je zakončena do tvaru písmene D, nebo písmene T.

Plastové nebo kovové hrábě na hrabání listí rovněž musíte při větším poškození (chybí více zubů) koupit nové, anebo stačí koupit jen spodní díl a násada vám zůstane, pokud je nepoškozena. Výhodou vyměnitelných hrábí je také to, že můžete mít dva nástavce najednou: úzké cestičky pak budete vyhrabávat užším nástavcem a travní plochu shrabete širším nástavcem.

hadice - A nářadí ještě jednou: jak jej opravit a kdy koupit nové

Zdroj foto: envato

Hadice

Při poškození hadice je rovněž nutné koupit novou. Protože nejvíce se poškozují dlouhé hadice, dbejte při manipulaci s nimi a jejich skladování na to, abyste to prováděli správně. Na delší hadice se vyplatí koupit si cívku, na kterou je navinete, aby se nezamotávaly a nepřekrucovaly. Cívku i s hadicemi v létě skladujte ve stínu a v zimě na místě, kam nemůže mráz.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář